Tisíce utečencov z vojnou zmietanej Ukrajiny našli útočisko na Slovensku, ale i v susednom Česku. Ubytovanie získali nielen v súkromí domácností, ale aj v rôznych ubytovacích zariadeniach.

Hoci prvotný nápor utečencov postupne utíchol, výziev, ktoré musia hoteliéri s nastupujúcou letnou sezónou riešiť, je viac. Tisíce ukrajinských rodín a jednotlivcov stále používajú kapacity hotelových aj ďalších ubytovacích zariadení, ktoré mali slúžiť ako dočasné riešenie.

Dočasné ubytovanie len dočasne

Z 10-tisíc lôžok, ktoré ponúkli zariadenia združené pod českou Asociáciou hotelov a reštaurácií ( AHR ČR), zostalo koncom apríla podľa prezidenta asociácie Václava Stárka obsadených zhruba 35 percent, uvádza portál Echo24.cz.

Podľa neho sa mala situácia začať riešiť už dávno, a to najmä preto, že hotely nie sú na dlhodobé pobyty určené a vybavené. „Ak sa má tá situácia ďalej predlžovať, čo tak zatiaľ stále vyzerá, vláda musí urobiť nejaké kroky, aby zabezpečila dôstojné bývanie,“ povedal denníku Echo24 V. Stárek.

Pôvodné zmluvy uzavreli českí hotelieri do konca marca, časť z nich potom kontrakty predĺžila aj na apríl, uviedli nedávno české Hospodárske noviny. „Po dvoch rokoch reštrikcií kvôli šíreniu covidu sme poskytli úplne zadarmo desaťtisíc miest pre utečencov pôvodne na jeden mesiac. Teraz už budeme tieto lôžka potrebovať pre kongresy alebo napríklad turistické ubytovanie, pretože od mája začína sezóna,“ spresnil pre Hn.cz V. Stárek.

Vývoj tržieb v ubytovacích a stravovacích zariadeniach za prvý štvrtok tohto roku následne ukázal, že prevádzkovatelia zažívajú postupný nárast hostí na úroveň pred rokom 2020, aj keď pri turistoch do ubytovacích zariadení je reštart pomerne pomalší.

A ako je to na Slovensku?  Platby od štátu podnikateľom sa ani zďaleka nevyrovnajú ziskom, ktoré očakávajú od najbližšej turistickej sezóny. Ukrajinci si tak opäť musia hľadať ubytovanie, keďže podniky trápia okrem ťažkých postcovidových časoch aj vysoké ceny energií či úverov, ktoré nevládzu finančne utiahnuť.

Podľa ministerstva dopravy je utečencom k dispozícii viac ako 150 štátnych ubytovacích zariadení, ubytovať sa môžu v 240 voľných izbách, uvádza TA3. Ak už odídenec z Ukrajiny nemôže dlhšie ostať ubytovaný v hoteli či u súkromníka, môže požiadať o pomoc najbližší okresný úrad, prípadne sa ubytovať vo veľkokapacitnom centre.

Pribúdajú aj zahraniční turisti

Vlani v máji o takomto čase, mali mnohé pobytové ubytovacie zariadenia kapacity počas prázdninových mesiacov vypredané. Dnes je to zhruba len na 50 percent, prípadne o trochu viac, uvádza AHRS. Registrujú aj skracovanie pobytov, čo môže súvisieť s rastúcimi nákladmi vo všetkých oblastiach života a snahou šetriť.

Po dvoch pandemických rokoch je vidieť aj určité zmeny v spotrebiteľskom správaní turistov, predovšetkým tých domácich.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa