Požiadavky na tranzit ruského plynu cez ukrajinskú meraciu stanicu Sochranovka dnes (11. mája) klesli na nulu. Ukrajinský prevádzkovateľ plynovodov GTSOU ho zastavil.

Doteraz ruský plyn aj napriek vojne normálne prúdil do Európy cez ukrajinské územie cez oba vstupné body Sochranovka aj Sudža, aj keď objemy boli väčšinu času nižšie, než predpokladajú tranzitné kontrakty.

Uviedla to agentúra Reuters a následne to potvrdila i agentúra Bloomberg. Kyjev už 10. mája varoval, že tranzit plynu do Európy touto cestou preaktivity ruských okupačných síl v oblasti preruší. Nemôže si totiž plniť svoje dodávateľské záväzky. Upozornil, že dodávky je možné presmerovať cez prepojovací bod Sudža, poznamenala agentúra ČTK.

Cez stanicu Sochranovka prúdi asi tretina dodávok (27 percent) plynu, ktorý sa z Ruska do EÚ prepravuje cez Ukrajinu. Tok plynu cez slovenský hraničný uzol Veľké Kapušany pokračuje, ale kvôli slabému záujmu európskych odberateľov sa znížil. Čo chystá minister hospodárstva a ako situáciu vnímajú analytici?   

Sulíkov rezort situáciu vníma

Rezort hospodárstva problémy s dodávkami plynu z Ukrajiny zatiaľ komentuje len stručne. Plyn na Slovensko prúdi podľa dohodnutých objemov a v súlade s platnými zmluvami. Na Ukrajine bol síce pre situáciu v oblasti zatvorený jeden vstupný bod plynovodu z Ruska, ale druhý pokračuje v prevádzke, uviedla pre TREND hovorkyňa ministerstva hospodárstva Katarína Matejková.

„V tejto chvíli nie je teda dôvod na obavy, situácia je stabilná, plynu je dostatok a pokračuje sa v plnení zásobníkov na budúcu vykurovaciu sezónu,“ zdôraznil tiež vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. Plyn k nám prúdi nielen z Ukrajiny, ale aj smerom z Česka cez stanicu Lanžhot.

Na snímke vojnoví utečenci z Ukrajiny ubytovaní v internáte Strednej odbornej školy technickej v Košiciach 3. marca 2022. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Hoteliérom už horí sezóna, utečenci riešia čo ďalej. Štát dáva nové dotácie a sociálne byty

Čo sa týka ropy, tam je situácia rovnako stabilná. Zásobníku sú naplnené, strategické zásoby ropy má Slovensko zabezpečené na 95 dní, uviedol Sulíkov rezort. Ďalšie zásoby ropy má aj rafinéria Slovnaft a Transpetrol. „Ani v prípade tejto komodity nie je dôvod myslieť si, že by malo prísť k obmedzeniu dodávok,“ dodal minister hospodárstva.

Nejasná klauzula „vyššej moci“

Prečo práve k tejto situácii došlo? Ukrajinský prevádzkovateľ GTSOU vo svojej správe poukazuje na zásahy okupačných síl do systému, napríklad na nepovolené odčerpávanie plynu, čo ohrozuje stabilitu a bezpečnosť systému.

Spomína tiež podľa ČTK zásah vyššej moci. Táto klauzula sa uplatňuje, keď podnik zasiahne udalosť, ktorú nemôže sám nijako ovplyvniť. Z prerušenia ukrajinská firma obvinila Moskvu a ponúkla jej presun dodávok cez iné trasy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa