Od roku 2007 Moskva usilovne pracuje na tom, aby prepojila svoje najväčšie ložiská plynu s druhou najväčšou ekonomikou sveta, s Čínou. Presne pred desiatimi rokmi táto snaha vyústila do budovania plynovodu Power of Siberia, ktorý je od roku 2014 krytý dlhodobým, až 30-ročným kontraktom.

Germany,Gas,Reserve,,Germany,Gas,Storage,Reservoir,,Natural,Gas,Tank
Neprehliadnite

Plyn sa prepadol už o 50 percent, zásobníky praskajú vo švíkoch. Gazprom mlčí

V roku 2019 bol plynovod prvýkrát natlakovaný a dodal do Ríše stredu prvý ruský plyn bez toho, aby sa musel skvapalňovať a prepravovať loďou vo forme LNG. Tento plynovod je napájaný produkciou z dvoch plynových ložísk – Čajanda a Kovykta na ďalekej Sibíri.

Ložisko Kovykta teraz testuje svoje pripojenie na plynovod, pričom Gazprom tvrdí, že v decembri 2022 bude všetko pripravené a funkčné. Načasovanie nemohlo byť lepšie, ruské exporty do Európy skolabovali, krajina čelí bezprecedentným sankciám a dokonca embargu na export ropy a zemného plynu do Európy. Číne však ruský plyn nesmrdí, ak je cena dobrá, kúpi, koľko uzná za vhodné.

Objem sa nedá ničím nahradiť

A práve tu tkvie kameň úrazu ruskej stratégie. Rusko malo svoj energetický poker rozohraný excelentne a držalo tie najlepšie karty, pretože počas posledných dekád robilo rozumné rozhodnutia. Stratégia bola postavená tak, že Európa ako najväčší odberateľ ruského plynu si svoje postavenie udrží aj počas ďalších rokov, hoci vrchol mala dosiahnuť už onedlho.

To však neprekážalo, pretože Starý kontinent bol dostatočne závislý na ruskom plyne a veľa rozumných alternatív nemal. Ruský plyn dodávaný cez plynovody bol lacnejší ako akékoľvek LNG od konkurencie. Prípadný pokles exportov do Európy mala kryť Čína, ktorá podpísala dlhodobý kontrakt a exporty smerom k východnému susedovi Ruska mali v budúcnosti už len rásť.

Spojazdnenie prepojenia ložiska Kovykta je dôležitým krokom pre implementáciu projektu Power of Siberia a vytvoreniu nových centier produkcie na východe krajiny.
Alexej Miller, šéf Gazpromu

Kľúčové však je, o koľko mali rásť. Exporty ruského plynu do Číny idú presne podľa plánu, dokonca sú o niečo vyššie, ako sa plánovalo. Avšak ich objem sa počíta v desiatkach miliárd kubických metrov, zatiaľ čo dodávky do Európy dosahovali ešte donedávna viac ako desaťnásobok exportov do Číny. Skrátka a dobre, vývoz ruského plynu do Číny nemôže nahradiť európsky trh.

Na konci roka 2019 dodal Power of Siberia prvý plyn, v roku 2020 exporty dosiahli 4,1 miliardy kubických metrov, v roku 2021 to bolo 11 miliárd, budúci rok to bude 22 miliárd. Kapacita plynovodu je 38 miliárd kubických metrov a dosiahnuť by sa mala až o päť rokov. Plynovod by sa mal rozšíriť o Power of Siberia 2, ktorý by mal mať kapacitu 50 miliárd kubických metrov.

Nová vetva sa však začne stavať až v roku 2024 a prvý plyn dopraví v roku 2030. A ani vtedy ešte nebude využitý na plnú kapacitu, pretože v Číne sa všetko deje postupne a Moskva to nemá ako urýchliť. Zatiaľ čo v Európe si mohla diktovať podmienky, na čínskom trhu bude len jedným z mnohých dodávateľov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa