Bezpečné uloženie peňazí je stratový biznis. Úroky v bankách zďaleka nedosahujú hodnotu inflácie. Priemerný rast cien bol v júli vo výške 3,3 percenta. Za posledný rok finančné domy zhodnotili úspory maximálne o jedno percento. Státisíce ľudí reálne prišli o peniaze. Presnejšie, za odložené eura si kúpia výrazne menej ako vlani.

Približne každý desiaty Slovák má úspory vo výške 100-tisíc eur. Tento údaj o svojich klientoch pár rokov dozadu zverejnila najväčšia domáca banka. Kúpna sila spomínanej sumy za posledný rok klesla o 2 490 eur. Trend výrazného znehodnocovania peňazí bude v lepšom prípade trvať pár mesiacov. V horšom až pár rokov.

Na snímke budova Národnej banky Slovenska.
Neprehliadnite

Slovenský bankový zázrak. Lacné hypotéky, rastúce zisky a žiadna realitná bublina

Alebo inak. Nominálne majú ľudia na termínovanom vklade viac peňazí. Pri úroku vo výške jedného percenta im banka pripísala 810 eur. Prostredníctvom dane z príjmu si zvyšných 190 eur vzal štát. Výsledkom sú úspory vo výške 100 810 eur.

Napriek tomu sa v porovnaní s letom minulého roka dá za tieto peniaze kúpiť oveľa menej tovarov a služieb. Môže za to priemerná inflácia vo výške 3,3 percenta. Pri takomto raste cien úspory stúpnu na 103 300 eur. Až potom nepríde k ich znehodnoteniu. Pri náraste len o 810 eur je priemerná strata kúpnej sily spomínaných 2 490 eur.

Vysoké slovenské úroky

Slováci sú napriek tomu na tom relatívne dobre. Minimálne v porovnaní s inými štátmi používajúcimi euro. Lepšie zhodnotenie financií je len v Estónsku. Konkrétne pri termínovaných vkladoch splatných od jedného do dvoch rokov tam majú priemerný úrok 1,6 percenta. Na druhom mieste skončilo Slovensko so zhodnotením o 1,01 percenta. K takémuto záveru prišiel pri porovnaní údajov za jún Európsky štatistický úrad – Eurostat.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa