Každý rok organizuje americký Fed, najmocnejšia centrálna banka sveta, konferenciu v Jakcson Hole. Toto sympózium zostáva v tieni stretnutia lídrov a finančníkov v Davose, ale úplne neprávom. V neformálnom prostredí lyžiarskeho strediska v americkom Wyomingu sa stretávajú všetci, ktorí vo svete centrálnych bánk niečo znamenajú.

Predseda Fedu Jerome Powell čelí pochmúrnej voľbe medzi zvýšenou infláciou a recesiou.
Neprehliadnite

Investori už nevedia čo s peniazmi. Fed sa teraz postará, aby zmizli

Ide o fórum, na ktorom sa už tradične oznamujú paradigmické zmeny monetárnej politiky, ktoré majú vplyv na roky dopredu. V roku 2008 bola hlavnou témou stabilita bankového systému, v roku 2010 nastalo veľké rozšírenie stimulov, ktoré podporilo rast akcií. Rozšírenie kvantitatívneho uvoľňovania začalo na jeseň, ale kto sledoval slová vtedajšieho šéfa Fedu v Jackson Hole, nakúpil akcie včas.

Prevratné oznamy z Jackson Hole

Európska centrálna banka (ECB) dlhé roky odmietala nákupy dlhopisov za účelom stimulovania ekonomiky. Zmenu názoru naznačila v Jackson Hole v roku 2014 niekoľko mesiacov v predstihu.

V roku 2020 pre zmenu terajší šéf Fedu Jerome Powell naznačil, že je potrebné viac rozbehnúť ekonomiku a infláciu. Tá môže stúpnuť dočasne aj nad 2 percentá, aby sa vynahradili obdobia priveľmi nízkej inflácie z prechádzajúcich rokov.

Zdá sa, že cieľ bol splnený až vrchovatou formou. Inflácia je na 40-ročnom maxime, čo pravdepodobne nebolo v pláne. Tentokrát sa Fed pokúsi splniť dva protichodné ciele. Fed zvýšil sadzby tempom najvyšším od 90. rokov a v priebehu štyroch mesiacov sa dostal z nuly na úroveň 2,5 percenta.

Zvýšenie sadzieb v rovnakej miere naposledy trvalo od roku 2015 až do roku 2018. Na rovnakej úrovni v roku 2018 sadzby ostali a z dôvodu padajúcich akcií a obáv o hospodársky rast Fed dokonca sľúbil, že sadzby už nahor nepôjdu. Neskôr ich ešte znížil, následkom čoho akcie rástli až do príchodu pandémie.

Momentálne finančný trh očakáva to isté, stávkuje na to, že inflácia už nebude veľkým problémom a Fed urobí ďalšiu otočku. Tento vývoj vôbec nie je vylúčený, je dokonca pravdepodobný. Otázka za bilión dolárov však znie, kedy sa tak udeje. Druhá otázka za bilión dolárov znie, či to akciám vôbec pomôže.

Fed sa preriekol, trh oslavuje predčasne

Americká centrálna banka už v júli naznačila, že nastal čas zvyšovanie sadzieb spomaliť a zhodnotiť vplyv doterajších krokov. Inflácia totiž po roku konečne prekvapila pozitívne a spomalila svoj rast. Druhá najväčšia investičná banka v USA, Goldman Sachs naznačila, že obmedzenie zvyšovania sadzieb by sa mohlo začať na najbližšom zasadnutí Fedu, ktoré sa koná o tri týždne.

Očakávame, že zvyšovanie sadzieb o 0,75 percenta už nenastane. Namiesto toho príde zvýšenie sadzieb o 0,50 percenta v septembri a o 0,25 percenta v novembri a v decembri.
Investičná banka Goldman Sachs

Obchodníci sa však nevedia zhodnúť. Vidia rovnakú šancu na zvýšenie sadzieb o 0,75 a 0,5 percenta počas najbližšieho septembrového zasadnutia. Analyzovať preto budú každé slovo šéfa Fedu v Jackson Hole. Ten bude čeliť dileme.

Inflácia totiž síce spomalila, avšak udialo sa tak najmä z dôvodu poklesu cien benzínu a zemného plynu. A to sú veľmi nestabilné faktory. Energetická kríza ešte zrejme nepovedala posledné slovo.

Na druhej strane, americká ekonomika zostáva prekvapivo silná a tvorí viac pracovných miest, ako sa čakalo. Mzdy rastú rýchlym tempom, čo priamo vplýva na infláciu. Cieľom Fedu je pritom spomaliť ekonomický rast pod 2 percentá, ale nespôsobiť recesiu.

Súboj o opraty

Fedu sa začína rúcať plán sprísnenia finančných podmienok. Už rok klesala dostupnosť úverov, ochota požičiavať si a celkový sentiment na trhu. Centrálna banka teda bola spokojná. Počas posledných týždňov sa však deje pravý opak.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa