Najničivejšia búrka v histórií ľudstva udrela pred viac ako sedemnástimi rokmi. Hurikán Katrina v lete 2005 zasiahol časť územia Spojených štátov amerických. Extrémne prudký vietor ničil všetko, čo mu stálo v ceste. Od ropných vrtov cez ľudské obydlia až po priehradu nad mestom New Orleans. Práve záplavy po pretrhnutí hrádze pripravili v priebehu chvíle o strechu nad hlavou viac ako milión Američanov. Najhoršia búrka v histórií ľudstva spôsobila astronomické škody za približne 100 miliárd dolárov.

Američania sezóne hurikánov čelia každý rok. Ľudia majú pripravené zásoby potravín a nepríjemné počasie sa snažia prežiť v pivniciach domov. Európania sa s podobnými extrémami počasia stretávajú zatiaľ len výnimočne. Napriek tomu ekonomické škody spôsobené výkyvmi počasia začínajú stúpať aj v Európskej únií. „Za posledné desaťročie spôsobilo počasie škody za viac ako 145 miliárd eur. Okrem toho 30-ročný kĺzavý priemer ekonomických strát súvisiacich s klímou vykazuje jasný negatívny trend. Spôsobené škody sa za posledné desaťročie zvyšujú takmer o dve percentá za rok,“ konštatuje vo svoje analýze Európsky štatistický úrad.

Prepočet na kĺzavý priemer lepšie ilustruje postupný rast ekonomických dôsledkov globálneho otepľovania. Pri porovnávaní absolútnych škôd v rámci jednotlivých rokov je vidieť veľké výkyvy. V rámci celej Európskej únie boli v 2012 odstraňované škody za 3,7 miliardy eur, zatiaľ čo v roku 2017 až za 27,9 miliardy eur. Pred piatimi rokmi obrovské ekonomické straty spôsobili najmä rozsiahle lesné požiare v južnej Európe.

Slovensko potrápi sucho

Eurostat prepočítal aj škody spôsobené klímou na jedného obyvateľa. Na Slováka v roku 2020 vyšla suma 4,10 eura. Je to tretí najnižší údaj v rámci celej Európskej únie. Lepšie na tom boli len Slovinci (3,65 eura) a Bulhari (0,69 eura). Pred dvoma rokmi najväčšie škody spôsobilo počasie v Grécku. Tam na ich odstránenie v priemere na obyvateľa minuli až 90,60 eura. Nasledovalo Francúzsko (62,05 eura) a Írsko (42,16 eura).

Slovensko sa napriek dlhodobo nízkym škodám nemôže cítiť bezproblémovo. Z dôvodu globálneho otepľovania začína poľnohospodárov čoraz viac trápiť nedostatok vlahy. Podľa údajov Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra zničilo sucho v roku 2020 úrodu na 104-tisícoch hektároch pôdy a vzniknutá škoda dosiahla 22,5 milióna eur. Výsledkom zničenej úrody bol tlak na zdražovanie potravín.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa