Sporiť v eurách je v súčasnosti obrovská chyba. Domáce banky už takmer šesť rokov nedokážu poraziť infláciu. Lenže tak zle ako tento rok to dávno nebolo. Obrovskou ranou pre sporivých Slovákov je zrušenie termínovaných vkladov s ročným výnosom vo výške jedného percenta. Bohatým klientom s úsporami nad 10-tisíc eur finančné domy zhodnotia peniaze maximálne o 0,8 percenta. Bežní klienti musia počítať s výnosom pohybujúcim sa len okolo pol percenta za rok.

V časoch prudkého zdražovanie ide o mizerné zhodnotenie peňazí. Ministerstvo financií čaká v tomto roku šesť percentnú infláciu. Ide pritom o konzervatívny odhad a niektoré súkromné banky predikujú v priemere až sedempercentný rast cien. Navyše z už aj tak malých výnosov musia ľudia platiť 19 percentnú daň z príjmu.

Inflácia vs. úroky

Klient má v banke uložených sedem tisíc eur. Túto sumu pol percentný úrok za rok zhodnotí o 35 eur. Finančný dom výnos automatický zdaní. Preto majiteľovi na účte reálne pribudne len 28,35 eura. Počas dvanástich mesiacov šesť percentná inflácia zníži kúpnu silu 7-tisíc eur o 420 eur. Sedem percentná až o 490 eur. Sporenie v eurách je preto teraz jednoznačne stratový biznis.

Slováci majú peniaze v bankách hlavne kvôli pocitu istoty. V prípade krachu súkromného finančného domu vyplatí ľuďom vložené peniaze štát. Spomínaná ochrana sa vzťahuje maximálne na sumu vo výške 100-tisíc eur. Tento limit sa dá obísť rozložením úspor vo viacerých finančných inštitúciách. Na tri rovnaké čiastky je rozumné rozdeliť 300-tisíc eur. Následne po 100-tisíc eur vložiť napríklad do Slovenskej sporiteľne, VÚB banky a Tatrabanky. Prípadne iného finančného domu.

Tá istá ochrana platí v rámci celej Európskej únie. Z tohto dôvodu je rovnako bezpečné mať uložené peniaze v Prahe alebo Bratislave. Jediný rozdiel je v oveľa väčších výnosoch. Zhodnotenie vkladov o približne tri percentá za rok nie je žiadny problém pre väčšinu českých bánk. Bezpečne je možné dokonca zarobiť aj viac ako štyri percentá za rok. Len treba poznať tieto zákutia susedného finančného trhu.

Česká výnosová džungľa

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa