Inštitúcii garantujúcej cenovú stabilitu, ktorá by v sebe ešte mala mať gény legendárnej nemeckej Bundesbank, nemožno uprieť veľkú otočku v postoji voči inflácii. Frankfurt sa snaží tváriť odhodlane a inšpiruje sa tvrdými slovami z Washingtonu.

wall street
Neprehliadnite

Fed bude zvyšovať sadzby aj budúci rok, na rast akcií ešte nerobte stávky

Krok, ktorý Európska centrálna banka (ECB) urobila v októbri, možno zaradiť s pokojným svedomím do kategórie nekompromisného boja proti rastúcim cenám. Rast sadzieb o 75 bázických bodov druhýkrát po sebe je dostatočne razantným krokom vzhľadom na rekordné tempo rastu inflácie.

ECB držala osem rokov záporné úrokové sadzby a teraz v priebehu niekoľkých mesiacov zvýšila sadzby o dva percentuálne body, najrýchlejšie v histórii.

Na ECB však doliehajú všemožné tlaky od spomalenia ekonomiky cez problémy dlžníkov až po energetickú krízu. Nikto nepochybuje, že ECB to má ťažké. Svojou komunikáciou si však sama hádže kolená pod nohy.

Bojujeme, ale nie priveľmi

Po očakávanom prudkom zvyšovaní sadzieb sa obchodníci, ekonómovia či banky sústredia na vyhliadky ďalších krokov centrálnej banky. ECB začala vymenovávať, čoho všetkého sa obáva.

V prvom rade sa obáva inflácie, ktorá môže ísť ešte viac nahor, hlavne ak stúpnu ceny potravinárskych a energetických komodít. To môže zasiahnuť hlavne nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Väčším problémom je hrozba inflačných očakávaní. Čím dlhšie inflácia zostáva vysoká, tým viac hrozí, že zostane prítomná.

Infláciu podporuje aj slabé euro, ktoré je voči doláru na 20-ročných minimách. Ak sa menová politika dostatočne nesprísni, môže sa prepadnúť ešte nižšie. Slabé euro podporuje import inflácie, pretože cena dovezených tovarov stúpa a to podporuje rast cien. Najlepším príkladom sú ceny energií.

Ekonomiku eurozóny ohrozuje energetická kríza, vojna na Ukrajine aj spomalenie dôležitých obchodných partnerov, ako je napríklad Čína. Politický tlak na Frankfurt narastá, kritika prichádza hlavne od talianskych a francúzskych politikov. Politici však boju proti inflácii nerozumejú, potrebujú si udržať aspoň nejakú popularitu.

Pravdepodobnosť recesie na horizonte sa značne zvýšila.
Christine Lagardová, guvernérka ECB

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa