Eurozóna má okrem slabnúcej ekonomiky a vysokej inflácie ešte jeden problém navyše a tým je paradoxne slabá mena. Kurz eura sa voči doláru v máji prepadol na úroveň 1,036, čo bolo najmenej od začiatku roka 2003. Vtedy euro fungovalo ako mena len niekoľko rokov a tvrdo sa bojovalo o dôveru v spoločnú menu.

PK 39 Frankfurt nad Mohanom - Budova Európskej centrálnej banky (ECB) je znázornená na snímke vo Frankfurte nad Mohanom v stredu 9. marca 2022. Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok ponechala kľúčové úrokové sadzby nezmenené, na rekordnom minime. Rada guvernérov ale upravila plánované nákupy aktív v rámci programu APP a vyhlásila, že
Neprehliadnite

Inflácia hrá presilovku, centrálne banky chystajú striedanie

V rokoch 2000 – 2002 bolo euro slabšie ako dolár, koncom roka 2000 ECB dokonca intervenovala na devízovom trhu, aby podporila spoločnú menu. Tá už potom, od roku 2003, ostala trvalo pevnejšia ako zelená bankovka.

Euro na dohľad od 20-ročných miním

Za súčasným poklesom bolo niekoľko faktorov, vrátane rekordnej inflácie, energetickej krízy, hrozby recesie a blízkosť vojny na Ukrajine, s ktorou sa spája snaha o emancipáciu od dodávok energií z Ruska. Viaceré investičné banky dokonca očakávajú, že hodnota eura aj dolára bude tento rok rovnaká.

Ako slabé euro predražuje palivá

Pre európske rafinérie zdražela ropa ešte viac, ako pre rafinérie napríklad v USA. Môže za to kurzový rozdiel. Za ropu sa platí v dolároch, ktoré je potrebné nakúpiť za eurá. Európania tak pociťujú zdraženie dvakrát. Najskôr nakúpia americký dolár o 15 percent drahšie ako minulý rok a potom ešte zaplatia o 70 percent viac za ropu, pretože o toľko zdražela za posledný rok. Drahé nákupy ropy rafinérie pochopiteľne musia premietnuť do ceny palív.

Slabá mena pomáha exportérom ako je Nemecko, ich produkty sú v zahraničí dostupnejšie, ako euro slabne. Preto sa už dlho nikto nesťažoval na výmenný kurz. Teraz sa však spoločná mena prepadla až príliš. Za posledný rok o 15 percent voči doláru.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa