Máločomu sa v úvode roka darí tak ako zdražovaniu. Pre hroziaci vojenský konflikt najnovšie hlásia zvyšovanie cien aj domáci pekári, výrobcovia cestovín a zákuskov. „Pekári vzhľadom na rastúce ceny energií a pšenice, spôsobené dianím na východ od Slovenska, začali pristupovať k predčasnému vypovedaniu kontraktov. Aktuálne dohodnuté odbytové ceny totiž nepokrývajú ich výrobné náklady. Ide o veľmi vážnu situáciu,“ varoval Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).

Zvyšovanie cien pekárenských vstupov začalo už minulý rok. No k raketovému rastu došlo až po vyostrení konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. „Rusko je najväčší a Ukrajina štvrtý najväčší vývozca pšenice na svete. Rusko pritom v tomto roku už obmedzilo export pšenice z krajiny o tretinu,“ dodal M. Lapšanský.

Ukrajine zas export výrazne skomplikuje priamy vojenský konflikt na jej území. Moskva stále odmieta vojenskú konfrontáciu s Kyjevom. Zhromaždenie státisícov vojakov na hraniciach s Ukrajinou má byť len súčasťou obranného cvičenia. V každom prípade špekulantom na zvyšovanie cien komodít stačia aj vážne obavy z priamej konfrontácie dvoch silných armád.

Vojna nie je jediný problém

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa