Spojené štáty a Severoatlantická aliancia (NATO) odignorovali vo svojej odpovedi týkajúcej sa bezpečnostných záruk hlavné požiadavky Ruska.

V utorok to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, podľa ktorého je Ukrajina pre USA "nástrojom", pomocou ktorého sa snažia spomaľovať rozvoj Ruska, informovala agentúra TASS.

Ignorujete nás

„Podotýkam, že pozorne analyzujeme písomné odpovede USA a NATO, ktoré sme dostali 26. januára. No už teraz je jasné... že boli odignorovaná zásadné ruské obavy," uviedol Putin na tlačovej konferencii po stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Podľa Putina neboli zohľadnené tri kľúčové požiadavky Moskvy – o nerozširovaní NATO, o nerozmiestňovaní útočných zbraňových systémov v blízkosti ruských hraníc a o tom, aby sa vojenská infraštruktúra Európskej únie vrátila k stavu, v ktorom bola v roku 1997, teda v čase, keď Rusko a NATO podpísali tzv. zakladajúci akt o vzájomných vzťahoch, spolupráci a bezpečnosti.

Ruský prezident pritom poukázal na princíp „nedeliteľnosti bezpečnosti", ktorý podľa neho hovorí aj o tom, že  USA a NATO odignorovali zásadné obavy Ruska.

Ukrajina v područí USA

„Ukrajina je nástrojom USA a nemožno dopustiť, aby niekto posilnil svoju bezpečnosť na úkor bezpečnosti iných krajín".

Podľa Putina Rusko súhlasí s tým, že každá krajina má právo „vybrať si svoj vlastný systém bezpečnosti".

„No Spojené štáty sa nestarajú iba o bezpečnosť Ukrajiny, aj keď to tak môže byť... no niekde v pozadí je aj ich hlavná úloha – spomaľovanie rozvoja Ruska," vyhlásil šéf Kremľa s tým, že Ukrajina je iba nástrojom USA na dosiahnutie tohto cieľa.

Negatívny vývoj na Ukrajine

Podľa Putina sa chce Rusko vyhnúť negatívnemu vývoju udalostí na Ukrajine, avšak na to je potrebné, aby sa bral ohľad na záujmy všetkých zúčastnených strán, píše agentúra RIA Novosti.

„Je potrebné nájsť spôsob zabezpečenia záujmov a bezpečnosti všetkých účastníkov tohto procesu – aj Ukrajiny, aj európskych krajín a Ruska. No to je možné dosiahnuť iba pri serióznom a premyslenom postoji k dokumentom, ktoré sme predložili. Dúfam, že tento dialóg bude pokračovať," uviedol Putin.

Ďalšie dôležité správy

EBE 41 Kyjev - Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas stretnutia so zamestnancami amerického veľvyslanectva v Kyjeve na Ukrajine v stredu 19. januára 2022. Blinken prišiel na Ukrajinu, aby tamojšej vláde v čase pretrvávajúcich obáv z invázie ruských vojsk prejavil podporu Spojených štátov. FOTO TASR/AP

United States Secretary of State Antony Blinken speaks as he greets embassy staff at the U.S. embassy, in Kyiv, Ukraine, Wednesday, Jan. 19, 2022. (AP Photo/Alex Brand
Neprehliadnite

Blinken vyzval Rusko na stiahnutie vojsk, Lavrov mu kontruje - je to druhoradé