Viac ako tristonásobné zvýšenie cien energií láme mnohým podnikateľom väzy. Vysoké ceny energií najviac zo všetkých nákladových položiek ovplyvňujú ich biznis. V tejto situácii mnohým nezostane nič iné než vyššie náklady premietnuť do vyšších cien tovarov a služieb, malé a stredné podniky (MSP) nevynímajúc. 

V tomto roku sa budú firmy musieť vysporiadať nielen s následkami pandémie, ale najmä s pribúdajúcou cenovou nestabilitou, ktorá sa prejavuje predovšetkým v cenách komodít a energií, potvrdil Ján Solík, prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS).

V prípade, že bude pokračovať výrazný rast cien vstupov, najmä energií, možno očakávať, že to bude mať výrazný dosah na podnikanie, najmä v energeticky intenzívnych odvetviach, spresňuje Marián Letovanec, riaditeľ sekcie národných a medzinárodných programov Slovak Business Agency. 

„Aj preto je dôležité pri implementovaní podporných opatrení zohľadňovať návrhy a odporúčania, ktoré sú predkladané zo strany subjektov, ktoré zastupujú malé a stredné podniky,“ dodal. 

Firmy majú obavy, ukázal prieskum

Do problémov firiem vstúpil nedávno aj nový faktor. Narušenie dodávateľského reťazca, potenciálny nedostatok energií a komodít, oneskorené platby, respektíve zvýšenie cien tovarov a služieb – to sú podľa európskych obchodných komôr len niektoré z najvážnejších ekonomických dôsledkov vojenských udalostí na Ukrajine.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý na konci marca realizovala Asociácia európskych obchodných a priemyselných komôr Eurchambres. Uvádza, že drvivá väčšina respondentov (92 percent) má najväčšiu obavu z rastu cien energií, najmä pre energeticky náročné podniky.

Až 84 percent opýtaných považuje za mimoriadne naliehavé aj ťažkosti spojené s dodávkami surovín. Tretina respondentov zdôraznila, že reštriktívne sankcie medzinárodného systému SWIFT-u voči Rusku spôsobujú obrovské ťažkosti pri každodennom riadení podnikov.

Najviac postihnutými ekonomickými aktivitami sú energetika, cestovný ruch, farmaceutický priemysel, strojárstvo, stavba lodí, kovopriemysel, logistika a doprava a tiež poľnohospodárstvo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa