Aký bude krízový scenár pre Slovensko pri náhlom výpadku plynu? Vláda Eduarda Hegera ho ešte nemá, avšak niečo možno predpokladať na základe vývoja v predchádzajúcich rokoch. A to doslova.

Veľmi dobre si to uvedomujú veľké firmy a zamestnávatelia, ktorí sú na dodávky plynu odkázaní, najmä vzhľadom k súčasným technologickým možnostiam. Zatiaľ sa o tomto probléme viac diskutuje a analyzuje, než sa reálne rieši, prípadne predvída. Zdá sa, že štát vôbec nie je na nečakané odpojenie od ruských energií vôbec reálne pripravený.

Dovoz nevyrieši problémy priemyslu

Nebude jednoduché odpojiť sa od ruského plynu. Slovensko je vysoko plynofikovanou krajinou, napríklad 94 percent domácností je pripojených na plyn. Zároveň priemysel spotrebuje viac ako 40 percent celkovej spotreby plynu,“ hovorí Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy. 

Situáciu rieši pre Slovensko čiastočne podľa neho dovoz skvapalneného plynu LNG z USA či iných krajín. Pozitívne vníma aj takmer dokončený plynovod, ktorý krajinu spojí so severskými štátmi Európskej únie (EÚ). Dôležitý je aj stav naplnenia zásobníkov tak, ako to najnovšie požaduje EÚ.

„Z pohľadu priemyslu nie je plyn  len energetickým nosičom, ale často aj výrobnou surovinou, napríklad v chemickom priemysle sa z neho vyrábajú hnojivá či aditíva. V prípade, že by došlo k náhlemu odpojeniu, budeme musieť poskytnúť dostatočný priestor pre firmy v hutníckom sektore na postupné odpojenie pecí tak, aby nedošlo k vážnejším hospodárskym škodám,“ tvrdí A. Lasz.

Úplné a okamžité odstrihnutie slovenského priemyslu od ruského plynu a ropy by znamenalo ekonomický kolaps, tvrdí prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR (ZCHFP) Roman Karlubík. Podľa neho by sa zatvorili fabriky, skončili by tisíce ich subdodávateľov a z trhu by vypadli dôležité komodity. Slovensko je pri zemnom plyne závislé od Ruska na 85 až 87 percent a pri rope na sto percent.     

Hlavné je zamerať úsilie na energie a pomoc od štátu priemyslu, čo odporúča aj Európska komisia (EK) v schválenom vyhlásení „Dočasný krízový rámec štátnej pomoci na podporu hospodárstva v kontexte ruskej invázie".

O tomto dokumente sa zatiaľ na Slovensku veľa nehovorí, bude sa predbežne uplatňovať do 31. decembra 2022. Mali by zaviesť finančné schémy pre zasiahnuté firmy až do 400-tisíc eur, a to vo všetkých odvetviach, podporou likvidity vo forme štátnych záruk a dotovaných úverov pomocou na kompenzáciou vysokých cien energií.  

Štát v dokumentoch siaha k Pellegrinimu

Pokiaľ by došlo k reálnemu zastaveniu dodávok plynu zo strany Ruska, Slovensko bude postupovať podľa platnej legislatívy, teda zákona o energetike, ktorý definuje nevyhnutné kroky počas krízovej situácie, uviedla Katarína Matejková, hovorkyňa ministra hospodárstva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa