Plánované hospodárstvo nie je mŕtve. Minimálne u našich južných susedov je opäť v hre. „Od pätnásteho novembra budú môcť čerpacie stanice predávať liter pohonných hmôt maximálne za 480 forintov (1,33 eura),“ povedal šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás. Netradičná regulácia bude platiť minimálne nasledujúce tri mesiace. Jej zmyslom je spomaliť prudký rast inflácie a získať si srdcia maďarský voličov. Parlamentné voľby sa u našich južných susedov konajú už na jar budúceho roku.

Podľa analytikov ide o nebezpečný populizmu s prvkami plánovaného hospodárstva. „Vnímam to ako neadekvátny a nesystémový zásah do trhového prostredia, ako snahu o zlomenie neviditeľnej ruky trhu. Narúša sa informačná funkcia ceny, na základe ktorej sa robia ekonomické kalkulácie, ktoré následne vyrovnávajú dopyt a ponuku po statku,“ zhodnotil analytik J&T Banky Stanislav Pánis. V krajnom prípade môže štátna regulácia viesť k nedostatku pohonných hmôt. Nič nie je viac odtrhnuté od reality ako predstava pumpárov predávajúcich pohonné hmoty so stratou.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Firmy za vládu špinavú prácu nespravia. Neočkovaní budú chodiť do práce

Hrozba maďarského bankrotu

Krajinu na druhej strane Dunaja už viac ako desať rokov riadi Viktor Orbán. Maďarský premiér je prototypom konzervatívneho politika s autoritárskymi sklonmi. Z ekonomického pohľadu preferuje skôr pravicový prístup. Konkurencieschopnosť krajiny postavil na nízkych firemných daniach a slabých odboroch. Daň z príjmu právnických osôb je u našich južných susedov najnižšia v celej Európskej únií. Aktuálna sadzba je vo výške deviatich percent.

Napriek tomu zavedenie regulácie z čias plánovaného hospodárstva nie je až takým prekvapením. Prečo? Odpoveď sa skrýva v minulosti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa