Kto je poctivý alebo nepoctivý v podnikaní, to určuje najnovšie štát. Konkrétne cez index daňovej spoľahlivosti Finančnej správy SR (FS SR), ktorá začala o tom doručovať daňovým subjektom prvé oznámenia už v polovici marca.

Otázkou firiem opäť je, čím im to bude prínosom v praxi a akú majú záruku, že ich daňoví úradníci zaradili správne. Na scéne sa totiž objavuje viacero príkladov, ktoré nevrhajú práve dobré svetlo na tento projekt, ktorý obsahuje stále mnoho otázok aj legislatívnych problémov.

Firmy majú v indexe „hokej“

Niektorí daňovníci sa s daňovým indexom už zoznámili. Zistili, že patria napríklad medzi vysoko spoľahlivé, spoľahlivé, nespoľahlivé či nehodnotené subjekty. Celkovo má FS SR rozposlať daňovníkom postupne viac ako 600-tisíc oznámení.

Po novom bude ich hodnotenie verejne dostupné v zozname, ktorý zverejnia najneskôr do 30. septembra 2022. Kým ministerstvo financií sa oháňa vyššou transparentnosťou, firmy hovoria opak. 

Jaroslava Lukačovičová, účtovná poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, hovorí, že mnohí ani nevedia, čo týmto indexom získavajú. „Zatiaľ som nemala klienta, ktorý by výhody aj naozaj hľadal. Uskromnia sa so zistením, že si plnia svoje povinnosti a ďalej nepátrajú. Tým sa to pre nich skončilo,“ uviedla.

Účtovnú poradkyňu párkrát zarazil rozdiel medzi vysoko spoľahlivým a spoľahlivým subjektom. „Mala som pocit, že subjekt, podnikateľ, ktorý pre mňa nie je vysoko spoľahlivý vzhľadom na nejaké omeškania či drobné prehrešky, je pre daniarov vysoko spoľahlivý, no a naopak,“ spresňuje J. Lukačovičová. 

Za každú cenu vysoko spoľahlivý? Ani netreba

Vzhľadom na ponúkané benefity nie je potrebné usilovať sa za každú cenu dostať medzi vysoko spoľahlivých. Spoľahlivým aj vysoko spoľahlivým subjektom štát ponúka rovnaké benefity. Len vysoko spoľahliví majú podľa J. Lukačovičovej predĺženú lehotu na predloženie podkladov, konkrétne 15 dní, pri daňovej kontrole. Pre porovnanie, tí nespoľahliví majú len osem dní.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa