Zodrať z kože boháčov, dať naoko chudobe. Vláda Eduarda Hegera plánuje urobiť rovnaký krok ako pred rokmi vláda Roberta Fica – zvýšiť dane bohatým firmám, a to vrátane monopolov a oligarchov.

Na pomoc ľuďom so zdražovaním plánuje tento rok minúť 260 miliónov eur a na budúci rok viac ako 1,3 miliardy eur, avizoval premiér. Na boj s infláciou predstavila koalícia jednorazové, no vraj aj systémové opatrenia.

Rodinám v kríze pod vplyvom najvyššej inflácie za posledné roky treba pomôcť. A nezaplatia to vraj všetci, ale len tí bohatí. Zvýšené výdavky štátu na pomoc ľuďom so zdražovaním by malo zaplatiť zvýšenie daní pre sto mimoriadne bohatých firiem, zamýšľa sa minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Igor Matovič
Neprehliadnite

Daňový index rýchlo stráca glanc. Matovič sa prerátal, benefity i malusy tvrdo narazili na prax

Zvyšovanie by sa naopak nemalo dotknúť dane z pridanej hodnoty (DPH), ani dane z príjmu zamestnancov či živnostníkov. Orientačne minister spomenul už existujúci odvod pre regulované subjekty, ktorý špecifikuje určitý okruh firiem, ktorých sa to môže dotknúť. Rozdávať sa chystá plným priehrštím.

Rozdáva sa ako zo „svojho“

Sto eur každej rodine, ktorá má nárok na prídavok na dieťa. Ďalších sto eur na domácnosti v hmotnej núdzi, sto eur seniorom nad 62 rokov, ktorí ešte nemajú nárok na penziu, ale i pre opatrovateľov či náhradných rodičov.

Medzi systémovými dávkami sa ocitol mesačný prídavok na dieťa i vyšší daňový bonus či služby deťom na voľnočasové aktivity. Nie všetko však bude mať na peňaženky ľudí pozitívny vplyv. Mnohí to sotva pocítia, pritom medziročná hodnota inflácie v marci 2022 vzrástla na 10,4 percenta.

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík upozornil, že pripravované zmeny v nároku na daňový bonus môžu viesť k tomu, že vláda poškodí chudobných pracujúcich.

„Ľudia zarábajúci menej ako minimálnu mzdu na tom budú ešte horšie," tvrdí. Nepáči sa mu, že zvyšok vládnej koalície chce prijať veľké systémové zmeny „pod rúškom okamžitej pomoci", a preto za návrh v strane nehlasovali.

Zvyšovanie akýchkoľvek daní je pre nich červenou čiarou. „Zvyšovanie daní nie je liekom na súčasnú inflačnú krízu. Slovensko je krajina s najvyšším rastom daňovo-odvodového zaťaženia v posledných desiatich rokoch z krajín EÚ, preto treba byť veľmi opatrný pri ich ďalšom zvyšovaní. Nie všetky rodiny s deťmi nutne potrebujú kompenzáciu,“ uviedol predseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS).

Jedna vec je okamžitá pomoc rodinám, druhá vec je daňový balíček ministra financií. Ten prvý balík bol nevyhnutý, vláda musela nejakým spôsobom zareagovať na rastúce ceny a zhoršenú situáciu nízkopríjmových domácností, zamýšľa sa Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz (INESS).

„Je však koncipovaný tak, že veľká časť financií je poskytovaná plošne. To znamená, že veľká časť ľudí dostane peniaze, avšak v nižšej sume. Mnohé domácnosti, ktoré by túto pomoc potrebovali vzhľadom k svojej životnej situácii, ju nedostanú. Tie, ktoré ju nepotrebujú, ju dostanú tiež,“ dodáva R. Ďurana. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa