Pod názvom Česko vo forme predstavila vláda 11. mája symbolicky o päť minút dvanásť konsolidačný balíček, ktorý má ozdraviť stav domácej ekonomiky. Český premiér Petr Fiala tvrdí, že navrhnutými opatreniami zásadne zmenia trend rastúceho zadlžovania štátu. „Tempo zadlžovania Českej republiky je hrozivé. Je neblahým dedičstvom predchádzajúcich populisticko-socialistických vlád. Táto vláda je a bude rozpočtovo zodpovednou,“ uviedol súčasný premiér.

Vyššie dane a rušenie výnimiek

V praxi to však bude znamenať aj zvyšovanie daní, ktoré vláda P. Fialu ešte vlani vehementne odmietala. Tvrdila, že dane zvyšovať nebude. Dnes je však všetko inak. A v rámci konsolidačného balíčka plánuje zvyšovať daň z príjmu právnických aj fyzických osôb. Zvyšovať sa bude aj daň z nehnuteľností.

Zmeny čakajú aj sadzby DPH. Zo súčasných troch sadzieb budú len dve. Väčšiemu zdaneniu má podliehať alkohol či tabak. Naopak, sadzba DPH na knihy bude nulová. Navrhnuté opatrenia počítajú aj s rušením 22 daňových výnimiek. Výdavky štátu sa majú zoškrtať vo výške okolo 20 miliárd českých korún. Prejaviť sa to má napríklad v znížení platov štátnych úradníkov. Vláda tiež plánuje obmedziť neinvestičné štátne dotácie. V oblasti priemyslu a obchodu sa majú vyplatené dotácie v najbližších dvoch rokoch znížiť o 20 miliárd korún, v poľnohospodárstve o približne desať miliárd, v doprave asi o šesť miliárd.

Ekonómovia už vlani upozorňovali, že vláda by sa mala pri krotení schodku rozpočtu zamerať najmä na stranu výdavkov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa