Kto viac zarába, má platiť vyššie dane. Taká je predstava českého vicepremiéra a ministra práce Mariána Jurečku z KDU-ČSL V susednom Česku svojimi predstavami o zvýšení daní vyvolal rozsiahlu polemiku.

M. Jurečka chce, aby sa touto témou v čase narastajúcich ekonomických problémov zaoberali koaliční partneri. Podľa neho by to bol solidárny krok voči chudobnejším občanom a pomohlo by to aj štátnej pokladnici. Súčasný premiér Petr Fiala a jeho ODS pritom ešte pred nástupom do vlády akékoľvek zvyšovanie daní odmietali.

V uplynulých mesiacoch však česká päťkoalícia aktívne diskutovala o dani z neočakávaných ziskov pre banky a energetické firmy, ktorú nakoniec začiatkom novembra česká Snemovňa schválila. Platiť má do roku 2025 a príjmy z dane majú pokryť mimoriadne náklady štátu v súvislosti s cenami za energie.

Prekročená červená čiara

To, čo sa pred parlamentnými voľbami zdalo ako neprekročiteľná čiara, teda začína byť realita. A po dani pre energetické firmy a banky, môže česká vláda pristúpiť aj k zvyšovaniu daní firiem a občanov. „Vláda by sa mala pri krotení schodku rozpočtu zamerať predovšetkým na stranu výdavkov. Žiaľ, to by chcelo výrazný rez vrátane prepustenia tisícov úradníkov, do čoho sa vláde nechce,“ hovorí pre TREND analytik finančných trhov zo spoločnosti Next Finance Jiří Cihlář a pokračuje: „Nakoniec z toho pravdepodobne zostane len snaha o mierne obmedzenie výdavkov. Na druhej strane bude vláda koketovať so zvyšovaním daní, čo sa odrazí v plánoch vlády hospodáriť až do roku 2025 so schodkami, ktoré boli ešte pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľné.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa