Odvetný krok. „Za ruský plyn sa už bude platiť len v rubľoch. Inú menu nebudeme akceptovať,“ Takýto príkaz dal ruský prezident Vladimir Putin 23. marca ruskému plynárenskému gigantu Gazprom, ktorý má na zmenu zmlúv s odberateľmi z „nepriateľských krajín“ týždeň.

Platby eurami a dolármi sa dovtedy musia zmeniť na platby rubľami. Niektorí odborníci tvrdia, že budúcnosť neveští nič dobré, Európska únia (EÚ) sa k tejto možnosti stavia jasne. A hrozba rýchleho odstrihnutia sa od ruského plynu ešte nikdy nebola taká aktuálna.

Nemecko už očakáva problémy s dodávkami ruského plynu.  Minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck 30. marca oznámil, že vyhlásil stupeň včasného varovania, čo je prvý z troch varovných stupňov.  Teraz bude o energetickej bezpečnosti Nemecka rokovať krízový štáb. Na čo sa chystá Slovensko a aké krízové scenáre sú na stole? TREND zisťoval viac. 

Príkaz je jasný, zmeniť zmluvy

Prečo V. Putin pristúpil k takémuto rozhodnutiu? Dôvodom podľa neho je, že USA a EÚ si neplnia záväzky a zmrazením ruských devízových rezerv v zahraničí podkopali dôveru v aktíva denominované v dolároch a eurách. „Nemá žiaden zmysel dodávať do Európskej únie a Spojených štátov tovary za doláre, eurá alebo iné meny," uviedol. Ide zrejme o jeho reakciu na vysoké sankcie, ktoré zaviedli jednotlivé európske štáty voči Rusku, vrátane zoštátnenia súkromného majetku ruským oligarchom.

Zoznam ruských „nepriateľov“ zahŕňa štyridsaťosem krajín, medzi nimi USA, Kanadu, Japonsko, všetky štáty EÚ, Veľkú Britániu, Švajčiarsko či Nórsko. To znamená, že Rusko v súčasnosti dodáva väčšinu zemného plynu práve „nepriateľským" krajinám.

Kremeľ ešte 28. marca slovami hovorcu Dmitrija Peskova cez agentúru Reuters uviedol, že na metódach prijímania platieb za vývoz plynu v rubľoch sa pracuje. Doteraz nie je jasné, ako by mal vyzerať mechanizmus platieb za ruský plyn v dolároch, eurách či librách. Aktuálne sa za ruský plyn, ktorého export má hodnotu až 880 miliónov USD (801,60 milióna eur) denne, platí eurami (58 percent), dolármi (39 percent) a librami (3 percentá).

Hovorca Kremľa spresnil, že ak európske štáty  túto ponuku odmietnu, Moskva prijme rozhodnutia v pravý čas, určite však nebude plyn vyvážať zadarmo. Všetky možnosti platieb majú byť pripravené do 31. marca 2022. Čas sa teda výrazne kráti.  Rezort hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka poskytol pre TREND jasné stanovisko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa