Rok 2022 znamenal definitívne vyliečenie centrálnych bánk z ilúzie, že inflácia nám nehrozí, a ak aj áno, tak len dočasná. Rýchlo si vstúpili do svedomia a zvyšovali úrokové sadzby tempom, ktoré bolo počas posledných dvoch-troch dekád nevídané.

KK35 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke vpravo budova Európskej centrálne banky (ECB) 20. septembra 2022 vo Frankfurte nad Mohanom. Európska centrálna banka (ECB) je odhodlaná zastaviť prudko rastúcu infláciu, ktorá sa stáva normou potom, čo pandémia nového koronavírusu a ruská invázia na Ukrajinu otriasli ekonomikou eurozóny. FOTO TASR/DPA
20.09.2022, Hessen, Frankfurt/Main: Ein Frachtschiff fährt kurz nach Sonnenuntergang auf dem Main an der Zentrale der Europäischen Zentralbank (EZB, r) vorbei
Neprehliadnite

Centrálne banky sa dostávajú do straty. Vlády prichádzajú o dividendy, prípadne musia platiť

Práve prudké tempo zvýšenia sadzieb, hrozba recesie a fakt, že vrchol inflácie máme asi za sebou, vedie k debate, kde by mal byť vrchol sadzieb. Ekonómovia sú presvedčení, že tam už takmer sme. Finančný trh sa dokonca správa tak, akoby sa od zajtra mali sadzby znižovať.

Centrálne banky varujú, že úplne na konci ešte nie sme, a celý proces môže byť dlhší, než si mnohí myslia. Niektoré centrálne banky, ako sú napríklad ECB, ešte musia dobiehať zameškané a nemôžu si dovoliť ani spomalenie tempa zvyšovania sadzieb, nieto ešte jeho zastavenie.

Rozhodovanie v centrálnych bankách je konsenzuálne a názory jednotlivých zástupcov či členov nemusia byť rovnaké. Ich výstupy v médiách preto môžu naznačiť, čo plánuje centrálna banka. Už dlho neboli tieto výstupy dôležitejšie, ako teraz. Hlavne keď rozprávajú vplyvní členovia, ktorí majú dlhoročné skúsenosti.

Predvídal lepšie ako jeho šéf

James Bullard je prezidentom Fedu v St. Louis, čo je lokálny dištrikt centrálnej banky v USA, ide teda o hlas z regiónov. Veľmi vplyvný hlas. J. Bullard je totiž vo Fede od roku 2008 a je najdlhšie slúžiacim členom.

Zažil už toho veľa a dobre rozumie lokálnej aj federálnej ekonomike. Neriadi sa nijako ideológiou a tvrdo pretláča systém, aby centrálna banka poctivo vyhodnocovala dáta a robila to čo má bez zbytočného otáľania.

V roku 2019 predvídal, že ekonomika je slabá a ohrozuje ju obchodná vojna, ktorú viedol vtedajší prezident Donald Trump. Nemal problém s ekonomický spomalením, ale varoval, že obchodná vojna ju môže spomaliť nečakane ešte viac. Už v lete hlasoval za zníženie sadzieb, svoj názor nepretlačil. Udalosti mu však dali za pravdu, na jeseň 2019 Fed dvakrát znížil úrokové sadzby.

Počas pandémie obhajoval stimuly o to viac, že centrálna banka bola akcieschopnejšia ako vláda, a po počiatočnom váhaní spustila stimuly naplno. Už vtedy správne predpokladal, že hoci bude pandemický šok veľký, ekonomika môže onedlho opäť prudko rásť.

Pandémia sa predlžovala a ešte na jar 2021 presadzoval podržanie stimulov, a to až dovtedy, kým si nebudú istí, že vírus pre ekonomiku nepredstavuje riziko. Inflácia možno porastie, ale bude len dočasná. Bullard bol vtedy ešte presvedčený, že pracovný trh bude potrebovať čas, kým sa zotaví.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa