Nie pandémia koronavírusu, ale vojna Ruskej federácie s Ukrajinou, je z ekonomického hľadiska pre Slovensko v súčasnosti oveľa väčší problém. Tvrdí to minister hospodárstva a líder strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík.

„Dobrá správa je, že plyn a ropa tečú aj naďalej, dokonca viac ako bežne,“ konštatoval minister, podľa ktorého ruská strana doposiaľ plní všetky svoje zmluvné záväzky.

Plán Európskej únie (EÚ) na zníženie závislosti od ruských energií v horizonte piatich rokov považuje za realistický. Okamžité odstrihnutie od ruskej ropy a plynu by však podľa neho malo pre slovenskú ekonomiku katastrofálne následky.

„Hľadajme záložné zdroje, ale postupujme s rozvahou. Môžeme si postaviť plán, ako do niekoľkých rokov nebudeme na ruskom plyne závislí, ale robiť nejaké zbrklé pohyby, to nepovažujem za správne,“ podčiarkol minister.

Čo na to hovoria zamestnávatelia či zástupcovia dotknutých sektorov? Ktoré problémy by mohli nastať v praxi, ak by sa Hegerova vláda chcela od ruského trhu odpojiť rýchlo - prakticky okamžite, prípadne ak by k tomuto kroku pristúpila ruská strana? TREND sa ich na to priamo spýtal. Prinášame ich názory.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa