Rok 2021 bol pre Slovensko zlý nielen kvôli neschopnosti uchopiť boj s covidom po ekonomickej a zdravotnej stránke. V rebríčku ekonomickej slobody sa Slovensko opäť prepadlo.

61. miesto na svete za rok 2021 je hlboko nielen za okolitými stredoeurópskymi krajinami, ale aj za štátmi ako Srbsko, Botswana, Rwanda, Rumunsko, Bulharsko, Azerbajdžan či Gruzínsko.

Rebríček ekonomickej slobody každoročne zostavuje The Heritage Foundations. Tradične v ňom víťazia štáty ako Singapur, Nový Zéland, Austrália či Švajčiarsko.

Rebríček je zostavený na základe 12 parametrov. Týkajú sa veľkosti vlády, robustnosti právneho systému a dodržiavania vlastníckych práv, otvorenosti trhov a efektívnej regulácie.

covid
Neprehliadnite

Ako Slovensko (ne)zvládlo koronakrízu. Dôvera ľudí vo vládu dosiahla európske dno

Sloboda a bohatstvo idú ruka v ruke

Na prvý pohľad sa ekonomická sloboda môže zdať ako menej podstatný ekonomický parameter, no štatistiky ukazujú niečo iné. Čím vyššie skóre v ekonomickej slobode, tým vyššie HDP na hlavu.

Päť ekonomicky najslobodnejších krajín sveta dosahuje HDP na hlavu na úrovni viac ako 70-tisíc dolárov. Okrem uvedených top štyroch krajín k ním patrí aj Írsko.

Ďalších 33 krajín, ktoré sa označujú ako viac-menej slobodné, dosahuje HDP na hlavu úroveň 48-tisíc dolárov. Z okolitých krajín k nim patrí iba Rakúsko a Česko.

Ďalšie krajiny s názvom mierne slobodné, ktorých je 59, dosahuje HDP na hlavu na úrovni 22-tisíc dolárov. Do tejto kategórie patria okrem Slovenska aj ďalšie východoeurópske štáty.

Krajiny, ktoré sa označujú ako väčšinovo neslobodné alebo utláčané, dosahujú HDP na hlavu na úrovni okolo 7-tisíc dolárov.

Ekonomická sloboda a životný štandard
Zdroj: Heritage Foundation

Chabé postavenie Slovenska v regióne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa