Finančné trhy sa v piatok znova ponorili do červených čísiel. Dôvodom je pokračujúca panika ohľadom Turecka a tureckej líry, ktorá za posledných päť dní stratila viac než 15 % svojej hodnoty. Kurz USD/TRY vzrástol až k 6 líram za dolár, pričom v polovici júla sa tento pár obchodoval za 4.60 líry za dolár.

Tento výrazný výpredaj prišiel po správach od Európskej centrálnej banky. Tá sa totiž začína obávať o expozíciu európskych bánk voči tureckým aktívam, ktoré prudko padajú. Najvýraznejšiu expozíciu by mala mať španielska banka BBVA, taliansky Unicredit a francúzsky BNP Paribas.

Zatiaľ síce ECB nechce robiť paniku, no spomínané banky mali dosť veľký biznis v Turecku, ktorý bol naviazaný práve na tureckú líru a jej 30 % prepad od začiatku roka môže znamenať pre banky veľké straty. Obzvlášť, keď podľa hovorcov neboli banky hedgované voči poklesu líry.

Akcie spomínaných bánk výraznejšie v piatok prepadli, čo stiahlo nadol aj akciové indexy v EU.

Situáciu „hasil“ aj turecký prezident Recep Erdogan, ktorý sa snažil posilniť vplyv Turecka pred medzinárodnými špekulantmi. Na druhej strane Erdogan úplne neekonomicky volá po znižovaní sadzieb v Turecku na podporu ekonomiky, čo však vplýva len na ďalšie oslabovanie tureckej líry.

Ak bude súčasný prepad pokračovať až k úrovni 7 lír za dolár, mohlo by to položiť niektoré turecké banky, myslia si analytici z Goldman Sachs. To by sa samozrejme reťazovo premietlo aj do účtovných kníh  európskych, ako aj amerických bánk, ktoré obchodujú s tureckými bankami. A ekonomické problémy by následne na seba nemuseli nechať dlho čakať.

Španielskym bankám dlžia turecké banky až 83,4 mld. USD, francúzskym bankám 38,9 mld. USD a dlhy voči taliansky finančným inštitúciám predstavujú 17 mld. USD. To sú naozaj veľké sumy, ktoré v prípade nesplácania budú musieť európske banky odpisovať ako straty. Ani jedna z veľkých bánk zatiaľ situáciu oficiálne nekomentovala.

Nervozita sa preniesla aj na forexové trhy, kde sa euro dostalo pod veľký predajný tlak a pár EUR/USD sa ponoril pod 1,15, čo je pre tento pár viac než ročné minimum. Investori presúvali kapitál najmä do bezpečných amerických dlhopisov, kde výnosy poklesli po celej dlhopisovej krivke. Akciové indexy v EU boli v strate cca 2 %, pričom americké indexy strácali pred otvorením búrz cca pol percenta.