Prečo je gramatika pri písaní dôležitá? Či si to priznáte alebo nie, ukazuje vašu úroveň. Nielen vzdelanostnú. To, ako pristupujete k základom jazyka, môže veľa predznamenať o vašom prístupe k práci a životu celkovo. O tom, ako chcete, aby vyzerala vaša úroveň, rozhodnite sami.
Vynechajme tých, ktorí trpia špecifickými poruchami písania alebo čítania. Druhá vec je, že v zhone a strese sa v článkoch a blogoch môžu vyskytovať obyčajné preklepy. Tie sú asi najčastejšou chybou v textoch a blogoch. Znamená to, že si napísané po sebe nekontrolujete, nedávate kontrolovať iným a nečítate nahlas. Chyba.
Podľa štúdie britskej spoločnosti Global Lingo, realizovanej s vyše tisíckou respondentov, až 74 percent uviedlo, že si na webe všímajú správnosť textov. Takmer šesťdesiat percent opýtaných sa zároveň vyjadrilo, že by nenakupovali od firmy, ktorá robí v textoch zjavné chyby.
Svojim/svojím
Je to jednoduché! V množnom čísle vždy bez dĺžňa, v jednotnom s dĺžňom. Príklad: dám to svojim deťom. Bol som tam so svojím dieťaťom. Platí aj pre tvoj, môj, náš, váš.
Sedemkrát a sedem razy
Tiež veľmi jednoduché: „krát“ sa nikdy samo o sebe nemôže v texte vyskytovať. Takže vždy je to spolu: sedemkrát, dvakrát, stokrát, 5-krát. A oddelene sedem ráz razy (upravené na upozornenie čitateľky), dva razy, päť ráz.
Napadlo ma
Ak vás niečo napadlo, je mi to úprimne ľúto. Možno pes alebo nebodaj medveď? Pokiaľ ste však dostali nejaký nápad, gratulujem. Napadlo mi, že by ste sa s ním mohli podeliť...
Napadla mi myšlienka, napadol ma pes. Jednoduché.
Rad, variant, jedná sa o, za hodinu...
Rada je vždy nejaká pomoc od odborníka či mamy. Všetko ostatné je rad. Teda viac vecí, usporiadaných v jednej línii. Áno, aj nový produktový rad kozmetiky.
Variant je slovenský, česká je varianta. Takže si nevyberajte druhú variantu... ale druhý variant.
Jedná sa ten, kto chce zjednávať. Ak chcete povedať, o čo vám ide, povedzte ide o... nie jedná sa o.
Ak vám napísať text trvá dlho, možno hodinu, stihnete to za hodinu. „Za“ vyjadruje trvanie. Ak začnete písať, až keď dokončíte čítanie tohto článku, budete to robiť o hodinu. „O“ používame vtedy, ak sa niečo ešte len ide udiať.
Vykanie
Nadriadeným vykám. Nepoviem: „Mohol by ste mi podať pohár vody? Mohla by ste mi podať pohár vody?“ Sloveso používame v množnom čísle. Mohli by ste mi podať pohár vody?
Vo vete sa môže vyskytnúť aj prídavné meno, a pokiaľ ide o jednu osobu, používame „y“. Teda: Boli by ste taký dobrý?
Veľké písmeno, teda napríklad Vy, používame len v korešpondencii, kde chceme prejaviť úctu (v ľúbostnom liste alebo žiadosti o prácu). V letákoch alebo na webe píšeme osobné zámená vždy malé.
Nespisovné výrazy
O niektorých slovách aj vieme, že nie sú spisovné, ale ich spisovný variant akosi nevieme do bežnej reči pretlačiť. Za všetky pár príkladov: kojiť – dojčiť, kukátko – priezor, lízatko – lízanka, na pobočke – v pobočke, prádlo – bielizeň, hmoždinka – príchytka... Osobitnú množinu tvoria „čechizmy“ ako sáčok, rohlík, dotaz...
Mne osobne trhá uši najmä výraz „pračka“ často používaný v reklamách namiesto spisovného práčka, ale aj nesprávne skloňovanie, napríklad „kekse“ namiesto keksy, kúpim „chleba“ namiesto chlieb, a „pri dvere“ namiesto pri dverách.
Pomoc
Pri písaní textov, blogov či článkov na web rozhodne narazíte na niečo, s čím si nebudete vedieť poradiť. Použite napríklad Slovenský národný korpus – oficiálnu stránku SAV s online slovníkmi slovenského pravopisu: slovnik.juls.savba.sk. Užitočné informácie nájdete aj na jazykovaporadna.sme.sk.
Ľudí, ktorí upozorňujú na gramatické chyby a žiadajú dôsledné dodržiavanie gramatiky za každých okolností, často posmešne volajú negatívnym výrazom „Grammar Nazi“. Tí, čo sa živia písaním však vedia, že správne slová sú veľmi dôležité. Nie nadarmo si politici najímajú tých, ktorí im píšu prejavy alebo firmy objednávajú konzultantov na zvládnutie PR krízy.