Nie je novinka, že AI namiesto zamestnancov už niekoľko dekád hravo zvláda manuálne, často všedné a opakujúce sa práce vo fabrikách a továrňach. Výskumníci z Oxfordu však predpovedajú, že v priebehu nasledujúcich 20-tich rokov môžu roboti ohroziť až 47% pozícií aj v doprave, logistike a administratíve. Tvrdia, že práve rutinné povolania v týchto odvetviach sú náchylné na „komputerizáciu“. Výskumníci dodávajú, že kreatívne zamestnania a práca, kde je potrebná určitá dávka sociálnej inteligencie, napríklad rola manažéra, sú vraj v minimálnom risku. Naozaj?

A čo tak voliť a pracovať pre robota?

„Do roku 2029 bude AI tak chytrá, ako ľudia.“

Ray Kurzweil, expert na AI

Medzi hlavné úlohy politika, ako manažéra štátu/strany/ministerstva/úradu, patrí riešenie problémov v prospech národa, rozhodovanie, delegovanie úloh, tvorba plánov a zákonov, poskytovanie spätnej väzby, monitorovanie, starostlivosť o výkon tímu/úradu/ministerstva/strany pri dosahovaní cieľov a pod.  

Čoraz viac sociálne inteligentných robotov časť týchto úloh hravo zvláda.

·         Firma Soft Bank Robotics má v ponuke robotov, ktorí vás vítajú pri vstupe do obchodných centier, alebo môžu byť vašimi personálnymi asistentmi. Samozrejme, vykonávajú všetky úkony s tým spojené, od aktívnej komunikácie, až po schopnosť naučiť sa chápať vaše zvyky, aby viac porozumeli vašim potrebám.

·         Spoločnosť Boston Dynamics vyvíja robotov, ktoré majú ľudské charakterové vlastnosti ako agilnosť, obratnosť, zručnosť a rýchlosť.

·         IBM ide so svojim „projektovým manažérom“ ešte ďalej a ponúka kognitívnu technológiu, ktorá vie analyzovať a interpretovať dáta, vedie dialóg, učí a ponúka riešenia.

·         No a nakoniec je tu Zara, empatické super dievča, ktoré dokáže z päť minútovej interakcie s vami zanalyzovať výraz vašej tváre a rozpoznať vaše emócie, pričom sa snaží odhadnúť vašu osobnosť.

V porovnaní s niektorými našimi politikmi, ktorí za celé volebné obdobie nepovedia ani slovo, celkom dobrý výkon. Je len otázka času, kedy by kombinácia týchto robotov mohla vytvoriť a postupne nahradiť aj našu politickú exekutívu. Zvážme teda, čo by nám AI na úrovni slovenských politikov priniesla, alebo zobrala. 

Výhody robota politika

1.       Robot politik s vami nikdy nebude viesť žiadnu šarvátku, pretože nemá žiadne emócie. Nikdy sa s ním nebudete hádať či argumentovať. Predídete tak nielen mnohým mocenským hrám, ale aj napätiu a stresu.  

2.       Robot politik vás bude vnímať bez predsudkov a nikdy nikoho nebude uprednostňovať. To môže zvýšiť vaše pozitívne vnímanie úradu/ministerstva/politickej strany i vašu ochotu podávať efektívnejší výkon. Navyše, AI vám bude na všetky vaše otázky donekonečna zdvorilo (možno aj pravdivo) odpovedať.

3.       Robot politik k vám bude férový a vždy vám poskytne objektívnu spätnú väzbu. Tú vám dá na základe množstva dát, ktorými disponuje. Pri dávaní spätnej väzby sa nikdy nebude riadiť intuíciou, závisťou, zaujatím proti, či náklonnosťou k vám. 

4.       Nakoľko by bol robot politik naprogramovaný algoritmus, dá sa jeho správanie predpovedať. Preto všetko čo pred voľbami sľúbi, aj spraví.

5.       Robot politik môže pracovať 24/7. Roboti politici by nestarli a nepotrebovali plat.

Ako hovorí Peter Sagan v jednej z reklám: „Potrebujete počuť viac?“  

Nedostatky robotov politikov

Bohužiaľ, ešte aj nedostatky, ktoré by mali politici vo forme AI sa dajú ľahko vyvrátiť a vyargumentovať:  

1.       Napriek snahe a výskumu, ani ten najsofistikovanejší robot zatiaľ nevie myslieť ako človek. To znamená, že pri interakcii s takýmto politikom, by ste stále mali pocit, že to je len hromada plechu. Na tento nedostatok sme už zvyknutí, lebo pri pohľade na výkon niektorých našich politikov máme pocit, že aj tak nedokážu racionálne myslieť a uvažovať.  

2.       AI môže zlyhať a to aj napriek tomu, že už dnes robí denne množstvo rozhodnutí za nás. Pri množstve dát, ktorými AI disponuje, sa to dá očakávať. Navyše, tvorcovia a programátori AI ju môžu taktiež mylne naprogramovať, poprípade účelovo ju zneužiť na vlastné ciele a obohatenie sa. V porovnaní s momentálnym marazmom, ktorý sa už dlhodobo vyskytuje na našej politickej scéne, by boli politici vo forme AI len jeho slabým odvarom. Politici totižto už rozhodnutia robia, otázne je či za nás. A o zneužívaní a obohacovaní sa politikov sú plné noviny.   

3.       Robot politik spraví iba to, na čo bol naprogramovaný. Táto limitácia spôsobuje to, že AI nedokáže byť kreatívna, čítať medzi riadkami, prísť s novými nápadmi a ohurujúcimi myšlienkami, alebo vymyslieť nový volebný plán. A práve tieto aktivity si vyžadujú nové a nečakané správanie, ktorého sa od robota politika nedočkáte. Avšak, ako by sme si mnohí priali, aby robot politik robil len to, čo sľúbil a nič nové ho nenapadlo v momente, kedy sa dostane k moci.

4.       AI nemá žiadne emócie a okrem toho, zatiaľ žiaden algoritmus nedokáže prečítať a pochopiť  ľudské pocity (empatia) tak, ako človek. Straníci a ľudia však potrebujú kontakt s človekom. Predstavte si, že politická strana/ministerstvo/úrad dosiahne stanovené ciele, no s robotom politikom sa o tú radosť nikdy nebudete môcť podeliť. Navyše, pri AI nikdy nažijete motiváciu, uznanie, satisfakciu, či  bolesť. Dalo by sa argumentovať, že o radosť z dosiahnutých cieľov sa môžete podeliť s inými (partner, rodina, spolupracovníci a pod.).  A je otázne, že či pri pohľade na výkon našej politickej exekutívy zažívame zvyšné pocity, samozrejme okrem bolesti, strachu, utrpenia a zlosti.   

5.       Je otázne, či v prípade akýchkoľvek nepredvídateľných zmien budú ľudia veriť robotovi politikovi. Navyše, kto bude zodpovedný za prípadne zlyhanie? V časoch neistoty, budete akceptovať rady robota politika? Výskum vnímania AI v zdravotníctve potvrdzuje, že ľudia viac veria človeku a to aj napriek tomu, že robot generuje o 20% správnejšie výsledky. Časť slovenského národa aj tak politikom neverí. Takže je jedno či by tam bol robot, alebo nie. A zodpovednosť za zlyhania politikov nesieme my, poprípade „ sa skutok nestane“.

Voliči a ich vnímanie politikov robotov

Výskum, ktorý porovnáva ľudské vnímanie a AI našiel, že ľudia sa nebránia „ľudským“ robotom (t.j. robot, ktorý má povahové i fyzické črty ľudí). Navyše, čím viac vyzerá robot ako človek, tým viac sa niektorí účastníci výskumu k týmto robotom správali ako k ľuďom a to aj napriek tomu, že vedeli, že roboti nie sú ľudia. Vedci tiež spozorovali zaujímavú vec, a síce, že ľudia dokážu byť k AI aj zdvorilí a trúfajú si určiť aj ich pohlavie. Vysvetľujú to tým, že tento prístup ľudí k robotom je spôsobený prideleným statusom, sociálnou interakciou a používaním toho istého jazyka.

Záver

Slovenský národ by si už konečne zaslúžil politikov, ktorí by reprezentovali ľud, jeho názor a presvedčenie. Vadilo by, že by to boli roboti?    

Zdroj: článok publikovaný v Moderní řízení 01/2017, ročník 52, str. 16-17. Umělá inteligence v práci: budou nás řídit roboti?