Keď v utorok v Správach RTVS odvysielali upútavku na rozhovor s Georgom Friedmanom, ktorý mal byť odvysielaný v ten istý deň o deviatej večer na Dvojke v Správach a komentároch, bola som nadšená. Bola som dokonca na RTVS pyšná. Zapla som Správy a komentáre, pretrpela absurdnú debatu Poliačika s Blahom o utečencoch a chystala sa vypočuť si slová človeka, ktorý ma inšpiruje každým slovom, ktoré vysloví.

George Friedman je pôvodom maďarský Žid, ktorý po druhej svetovej vojne, keď jeho rodina prežila nacizmus, emigroval pred šíriacim sa komunizmom na gumenom člne s rodičmi a sestrou najskôr do Viedne a následne do Spojených štátov. Jeho kariéru aj pôsobiská si už v dnešnej dobe viete jednoducho nájsť na internete. Jeho analytické myslenie je vysoko cenené na celom svete. Patrí medzi úplnú špičku súčasného geostrategického myslenia.

GLOBSEC bol výbornou príležitosťou Friedmana priblížiť ľuďom, ktorí o ňom nikdy nepočuli, a naplniť tak aj poslanie média verejnej služby RTVS podľa paragrafu 3 odsek 2 zákona o Rozhlase a televízii Slovenska atď.

RTVS sa o niečo také pokúsila. Sympatický Ľubo Bajaník si sadol oproti Friedmanovi a debata sa začala. Pán Bajaník začal zoširoka, ale hovorím si, ideme na to zľahka. Lenže päť minút uplynulo a bolo po rozhovore s jedným z najväčších mozgov súčasnosti. Fantasticky premrhaná možnosť priblížiť myšlienky tohto človeka širšej verejnosti.

Friedman vo svojej najnovšej knihe Flashpoints: Emerging Crisis píše veľa o Československu a o Bratislave. Častokrát vo svojich analýzach vyzdvihuje slovenskú zahraničnú politiku a píše o výzvach, ktoré čakajú Európsku úniu aj celý svet. Dostal tri povrchné otázky. Samozrejme, vinu nenesie pán Bajaník, ale človek, ktorý rozhodol o tom, že rozhovor s Georgom Friedmanom musí mať 5 minút, lebo viac sa do vysielania nezmestí. Človek, ktorý evidentne nemá ani poňatia, akou bol GLOBSEC skvelou príležitosťou rozšíriť obzory slovenskej verejnosti a to nielen o rozhovor s Friedmanom.

RTVS má novú grafiku, pracuje na vlastnej seriálovej produkcii, pre ľudskú bytosť hodnotnejšej ako seriálová produkcia komerčných televízií, ale RTVS aj napriek tomu v mnohom stále pláva po povrchu.

Večer s Havranom o eutanázii a osoba s menom doc. JUDr. MUDr. Peter Kováč, PhD. et. PhD. je predstavená ako Juraj Kováč. Havran je hosťom opravený, naďalej však v titulkoch a všade na webe svieti Juraj Kováč.

Športové spravodajstvo 14. 6. 2015. Redaktor RTVS je priamo v Mexiku, kde slovenská volejbalová reprezentácia hrá prestížnu Svetovú ligu. RTVS bude Final Four 3. skupiny Svetovej ligy, ktoré sa koná v Bratislave, vysielať naživo. Reportáž z Mexika je uvádzaná zo štúdia fotkou, na ktorej je juniorská reprezentácia. To sa nedá odbiť tým, že chyba sa stane, to je absolútna povrchnosť a nedostatok technickej podpory. Dovolil by si to technik pri príspevku o futbale alebo hokeji? RTVS dostala fotky z Mexika, ktoré mali byť pri uvedení reportáže na obrazovke, ale niekto si povedal, že gooogle je lepší zdroj ako Slovenská volejbalová federácia. Nehovoriac o tom, že v ten istý deň naše volejbalové béčko fantasticky porazilo v Baku na 1. Európskych hrách Taliansko, ale to sa do spravodajstva nezmestilo.

Program Miss Slovensko 2015 sa začal 20-minútovým tichom. Samozrejme, lepšie, ako často nemiestne kecy Sajfu, ale opäť sa stala chybička?

Chyby sa stávajú, ľudský faktor zlyháva. Áno, stáva sa. Ale je rozdiel, keď niekomu v zhone niečo ujde a v tom, keď je niekto lajdák alebo je v dôležitej spravodajskej pozícií človek, ktorého rozhľad nie je ani natoľko priemerný, aby rozoznal, čo je terno a čo je povinná jazda.

V Správach a komentároch 23. 6. 2015 totiž bežala 20 minút diskusia Poliačika s Blahom o utečencoch. Povinná jazda so zlým obsadením a rozhovor s Georgom Friedmanom, úplne terno, ktoré dostalo len úbohých 5 minút. Niekto tu má zjavne zmysel pre priority a hodnoty.

V RTVS je nepochybne veľa ľudí, ktorí si robia svoju prácu veľmi dobre. Dokonca si myslím, že talent, vedomosti a schopnosti mnohých nie sú dostatočne využité. Obávam sa však, že aj v tomto orchestri hrajú prvé husle predovšetkým tí, ktorí si dostatočne osvojili umenie masírovať bossovo ego.

Aj preto sa mohlo stať, že kým BBC, CNN, agentúra Bloomberg a ďalšie svetové médiá sledujú každý Friedmanov krok (len rozhovor v hlavnom spravodajstve o jeho knihe má 9 minút), RTVS túto kultúrnu udalosť odbije evidentným šlendriánstvom. To je teda iný level. My máme zaujímavejšie veci na vysielanie. Poliačika s Blahom. BINGO!