DIALOGkonferansen2016
Každý, kto aspoň raz v niečom zvíťazil, vie, že obhájiť prvenstvo je pekelne ťažké. Natiahnuť nebodaj sériu pódiových umiestnení na viacročnú, nepretržitú sériu je proste fenomenálne. A presne tak fenomenálna je história Bring Dialogkonferansen, najlepšej Marketing a CRM konferencie Škandinávie, ktorá ťahá svoju sériu úspechov už neuveriteľných 20 rokov (!) po sebe. Equipa 61 skvelých spíkrov priniesla aj tohto roku pohľad na to NAJnovšie, NAJlepšie a NAJinšpiratívnejšie, čo sa aktuálne v Marketingu deje. Aj po viac ako mesiaci sú dojmy ešte stále tak silné, že sa nedá o ne nepodeliť:Zaujímavý marketingový nadhľad odprezentoval Seth Ellison z Levi Strauss & Co, výrobcov jeans oblečenia pôsobiacich na viac ako 50 svetových trhoch. Vysvetlil, že na rozdiel od časov, keď džínsy boli vo východnej Európe lepším platidlom ako hotovosť, trh je tak prudko konkurenčný, že trhový podiel v jednotkách percent je už zázrakom. Seth vysvetlil ako postupne v Levi’s prešli na stratégiu, že nepredávajú jednotlivé kusy oblečenia, ale snažia sa maximalizovať Share of warderobe (podiel v šatníku zákazníka). Naliehal na všetkých, aby rýchlo preskúmali ako hlboko do long-tail prístupu vedia zájsť, lebo v mainstreame to bude zničujúci súboj. Prítomných fascinoval aj novou sériou wearable denim, ktorý obsahuje priamo elektroniku v bunde, či rifliach. Ako veľký stúpenec omnichannelu predstavil dva netradičné formáty: Tailor shop (pojazdný karaván, v ktorom vám na festivale šijacím strojom upravia jeany podľa vlastného výberu) alebo Women store, prvý čisto ženský obchod s riflovým tovarom.
LEVI Strauss wearables
Informačne najhodnotnejší bol jednoznačne workshop Arnieho Kuenna z Vertical Measures. Do svojho 2,5 hodinového wokshopu o Content management priniesol konkrétne príklady ako robiť a nerobiť obsah, ktorý má byť magnetom na klientov. Vysvetlil, že v dnešnej dobe už na všetky elementy content marketingu existujú crowdsourcing platformy alebo free aplikácie na webe (napr. keyword.io na hľadanie kľúčových slov, webpagetest.org alebo testmysite.thinkgoogle.com na spätnú väzbu na loadovanie Vašej stránky na mobiloch). A nielen to, prakticky ukázal, ako pre rôzne formáty obsahu (social media, blog, video, whitepaper) získať publikum a dosiahnuť čo najvyšší CallToAction effect. Arnie nemalú časť rád a inštruktážnych videí publikuje aj verejne na svojej firemnej stránke (žeby obuvníkove deti neboli bosé tento krát?), tak ak pracujete s marketingovým obsahom určite odporúčam nakuknúť na stránky Vertical Measures.
Content marketing
Sú určité brandy, ktoré vás fascinujú už samotnou existenciou. LEGO určite patrí medzi také brandy. Lars S. Andersen z LEGO Group však ukázal, prečo LEGO je nielen nostalgickou spomienkou na detstvo ale aj marketingovým fenoménom. Napriek tomu, že predávajú komoditu (každý si môže vyrobiť plastové kocky), podarilo sa im vyrásť na najväčšieho výrobcu hračiek. Lars nás doslova prikoval k sedadlám prúdom neskutočne premyslených marketingových stratégii: Lego Ideas (crodsourcingová stránka, kam môžeš pridať svoj model a ak zaň zahlasuje viac ako 10.000 ľudí, LEGO ho začne od najbližšieho ročníka vyrábať ako krabicový produkt z katalógu); LEGO Emoticons (pochopili, že komunikácia sa presúva z SMS do mesendžerov, preto vyrobili sadu LEGO Emotikonov, aby sa mohli prepašovať do WhatsAppu a podobných aplikácii); Kronkiwongi project (použili neexistujúce slovo a nechali deti vytvoriť z Lego kociek čo si predstavujú pod týmto slovom); Lego Movie (predstavte si, že ste obyčajný výrobca hračiek a natočíte si vlastný Hollywoodský filmový trhák) Build Goerge and Travel (kampaň s rozpočtom 100$, ktorá spôsobila celosvetový ošiaľ). Nakoniec pointu práce so social media vyšpičkoval trefným bonmotom „Užívatelia v dnešnej dobe nebudú čakať, kým zavesíte nejaký post. Oni chcú konzumovať teraz a teda ak tam nie je obsah od vás, budú konzumovať ten, čo tam aktuálne je.“
LEGO emoticons
„A predsa sa točí!“ povedal Galileo Galilei. V prípade Aude Beauvallet, marketingovej riaditeľky KRUG Champagne značky by sa táto legendárna veta dala parafrázovať do podoby „A predsa to ide digitálne“. KRUG je totiž luxusná značka špeciálneho šampanského poskladaného ako cuveé viac ako 120 odrôd vín, ktoré je každý rok osobité. Ako teda takýto hlboko fyzicky produkt marketovať cez digitál? KRUG vytvoril unikátny model, keď každá fľaša má svoje jedinečné KrugID (šesťmiestny kód), ktorý keď tweetnete spolu s hashtagom #KrugID na Twittri, príde Vám unikátna, diferencovaná správa s článkami, videom a radami ako si vychutnávať práve túto fľašu. Každá fľaša má priradený unikátny obsah. Vytvorili tak nielen rarity nástroj (pre dané ID vám povie, koľko fliaš z danej série ešte existuje na svete) ale aj spôsob ako prepojiť výrobcu s koncovým spotrebiteľom napriek mnohým medzičlánkom obchodníkov. Tu sa však digitálne úsilie KRUGu nezastaví: finišuje sa chatbot pre Facebook a Mobilná Appka, ktorá umožní konkrétne fľaše nielen spoznávať a obdivovať, ale si ich aj kúpiť či vydražiť. KRUG je skvelým návodom pre výrobcov ako pomocou sociálnych sietí získať engagement s koncovým zákazníkom.
Vtesnať posolstvá 3 dní konferencie do jedného blogu je samozrejme nemožné. Ak Vás zaujali vyššie uvedené príklady, v čítaní druhej časti sumáru môžete pokračovať TU.
Ak vás obsah zaujal na toľko, že by ste chceli aj kópiu prezentácii, získajte TOP 30 prezentácii z tohto roku TU.
Ak Vás zaujal DialogKonferansen a chcete sa dozvedieť viac, pozrite si to najdôležitejšie z ročníkov 2015 a 2014.
PREHĽADNÝ ZOZNAM všetkých BLOGOV autora nájdete tu:
Prehľadný sumár blogov F. Víteka
Po 6 rokoch blogovania som sa rozhodol, že by som chcel do CRM oblasti opäť priniesť niečo nové. V krátkosti vám popíšem prečo táto potreba vznikla a ako ju plánujem napĺňať.