Investičný gigant Goldman Sachs zverejnil nedávno 5 najlepších obchodov na rok 2018. Celkovo sa jedná o pokračovanie v aktuálnom rastovom cykle globálnej ekonomiky, a preto Goldmani očakávajú nasledujúce udalosti počas ďalších mesiacov. Pri týchto odporúčaniach však treba byť opatrný: väčšinou trh totiž ide presne opačne, než predpokladá Goldman. Príkladom je ich long odporúčanie na americký dolár pre rok 2017, ktorý stratil viac ako 10 % svojej hodnoty v minulom roku.

Číslo 1: US dlhopisy narastú nad 3 %

Banka si myslí, že po prvý krát od tzv. taper tantrum, teda od začiatku rozpráv o taperingu v USA, by mali mať 10 ročné dlhopisy výnosy nad 3%. Investori by mali počítať až so štyrmi zvyšovaniami sadzieb a pokračovaním predaja dlhopisov zo súvahy Fedu, čo by malo viesť k rastu výnosov. Goldmani preto odporúčajú predaj amerických 10 ročných dlhopisov s cieľom nad 3.0% a stop lossom na 2.0%. Aktuálne je ich výnos na 2.4%.

Číslo 2: Nákup euta voči jenu

Druhým obchodom je nákup eura hlavne voči japonskému jenu. Tam banka očakáva rast tohto krosu k 140 z aktuálnych cien pri 135. Stop loss odporúčajú na úroveň 130. Je to potenciál na zisk iba 3 % pri rovnakej možnej strate a teda tento obchod sa nám nejaví ako dlhodobý, ale skôr momentový a krátkodobý. Stratégovia GS si myslia, že rally eura v poslednom roku bola hlavne kvôli zatváraniu krátkych pozícii, tzv. short coveringu, avšak tento rok očakávajú prílev veľkých peňazí do eura. Ako sme už spomínali, očakávania rastu dolára v roku 2017 sa ale nenaplnili.

Číslo 3: Rast akcií rozvojových krajín

Banka ďalej odhaduje rast akcií rozvojových krajín, hlavne kvôli príliš drahým akciám v USA a lacnejším akciám inde vo svete. Tento obchod chcú realizovať cez index MSCI Emerging markets a cieľ stanovili na 1,300, čo je 15% rast. Stop loss stanovili na 1,125, čo znamená 8% pokles ceny indexu.

Číslo 4: Rastúca inflácia v eurozóne

Goldmani si ďalej myslia, že inflácia a inflačné očakávania v eurozóne budú ďalej rásť a preto odporúčajú nákup 5y5y inflačného swapu. Ten aktuálne indikuje očakávania inflácie na päť rokov za päť rokov na úrovni 1.7%. Banka odhaduje nárast na 2.0%, čo by mohli maximá od roku 2014. Stop loss stanovujú na 1.5%.

Číslo 5: Rastúce ceny priemyselných komodít

Priemyselné komodity by mali pokračovať v raste vďaka robustnému ekonomickému rastu a zvýšenému dopytu. Preto banka odporúča nákup komoditných mien ako sú Brazílsky real, Čilské peso a Peruánsky sol. Táto stratégia by mala priniesť celkové zhodnotenie 8% a ak kôš mien spadne o 4%, odporúčajú z obchodu vystúpiť.