Od roku 2021 zamestnávateľom ubudnú niektoré oznamovacie povinnosti voči Sociálnej či zdravotnej poisťovni, no pribudnú ďalšie výdavky, napríklad pri preplácaní zvýšených nákladov zamestnanca, ak tento používa vlastnú techniku. Pokiaľ nebudú spĺňať podmienky ako mikrodaňovníci, nemôžu si uplatniť ani najnižšiu sadzbu dane z príjmov. Ktoré sú ďalšie najdôležitejšie novinky v tejto oblasti?

Pomoc pre biznis až do marca

Zamestnávatelia a SZČO môžu predbežne až do marca budúceho roka žiadať o finančnú kompenzáciu v rámci projektu Prvá pomoc plus. Výkazy a žiadosti za október bude možné zaslať do konca januára 2021 úradom práce.

Pri žiadaní o finančnú pomoc v rámci opatrenia 1 a 3A/3B sa zároveň zmenil spôsob zasielania vyplnených tlačív, žiadosti a výkazy sa podávajú už len elektronicky cez portál Slovensko.sk. Ako pre TREND hovorí Veronika Pažičová, hovorkyňa rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, predchádzajúci spôsob zasielania výkazov neumožňoval plný a automatizovaný presun údajov zo žiadostí a výkazov do systémov.

V nadväznosti na príspevky sa zavádza oslobodenie prijatých príspevkov od dane, a to novelou zákona o dani z príjmov, platnou od januára 2021. „Zároveň sa však náklady vynaložené na platy zamestnancov nebudú považovať za daňový výdavok v rozsahu priraditeľnom k oslobodeným príjmom,“ hovorí pre TREND Silvia Hallová, daňová partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton.

Podnikatelia zasiahnutí druhou vlnou pandémie môžu od 16. decembra 2020 do 31. marca 2021 žiadať aj o dotáciu na nájomné. Nárok na ňu majú podnikatelia s povinne uzatvorenými prevádzkami, obmedzenými prevádzkami a aj podnikatelia, ktorí otvorené mali, no zákazníci sa k nim z dôvodu zákazu vychádzania nemohli dostať.

Zlepšiť podnikateľské prostredie by mohol aj balík podnikateľské Kilečko 2 z dielne rezortu hospodárstva, teda 469 opatrení na odbúranie byrokracie, o ktorom sa má v budúcom roku rokovať prierezovo všetkými ministerstvami. 

Menej „oznamovačiek“ Sociálnej poisťovni

Od Nového roka už zamestnávateľ nebude musieť oznamovať napríklad zmeny v údajoch zamestnanca, čerpanie materskej či rodičovskej dovolenky. Zmeny v údajoch, ktoré sa budú získavať z registra fyzických osôb, nemusí oznamovať ani samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO).

Zavedená bude tiež tzv. druhá šanca, teda možnosť nepokutovania Sociálnou poisťovňou (SP) pri urobení nápravy do 7 dní. Novinkou pre zamestnávateľov bude povinnosť pri komunikácii s ňou používať tzv. identifikačné číslo právneho vzťahu (IČPV).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa