Rodinná zlievarenská spoločnosť z Považia Medeko Cast vlani opäť dokázala zužitkovať svoje skúsenosti a potvrdiť pozíciu na trhu v strednej Európe.

Firme sa v tržbách opäť podarilo dosiahnuť rekordný hospodársky výsledok uplynulej dekády a jej výsledky prekonali očakávania.

Ako však uviedla spoločnosť, extrémne vysoké ceny energií a zdražovanie materiálových vstupov v závere roka jej neumožnili v zisku prekonať predvlaňajší rok. Namiesto toho plánuje ďalšie investície, ktoré v ďalšom období výrobe na Považí umožnia zvýšiť výrobnú kapacitu.

Dodávky aj pre Porsche

Hutnícky podnik vlani zaznamenal rekordne vysoký zisk a podarilo sa mu zlepšiť aj svoju pozíciu na trhu v európskom regióne. Spoločnosť Medeko vlani marginálne znížila zisk o na 2,058 milióna eur, no tržby jej narástli o viac ako štvrtinu na 47,2 milióna eur.

Podľa dvojice šéfov spoločnosti Kristíny Lang a Petra Huljaka je výsledok pozitívny, firma však nepredpokladá, že rovnako vysoký zisk zopakuje aj v roku 2022. Cieľom je dosiahnuť tržby na úrovni 48 miliónov eur a zisk aspoň 1,3 milióna eur.

„Podarilo sa nám nahradiť všetky plánované výpadky v tržbách výrobných úsekov, zvládnuť rast nákladov a naplno využiť rastúce ceny na Londýnskej burze kovov (LME). Významným faktorom dobrého výsledku roku 2021 je pokrytie výpadku konkrétnych zákaziek novými projektami,“ naznačila firma.

Dodáva, že v zlievárni presného liatia úspešne rozbehla projekt výroby dizajnových koncoviek výfuku pre subdodávateľa automobilky Porsche.

Zároveň v centre trieskového opracovania v plnej miere zúročila spoluprácu s vývojármi dlhoročného klienta. Firme pomohol aj nárast cien komodít na svetových trhoch, čo ovplyvnilo najmä obchod spoločnosti s kovovým odpadom.

Významne prispel k celkovému výsledku firmy a počas roka zaznamenali najlepší hospodársky výsledok za posledných štrnásť rokov.