Zisky siete supermarketov Tesco, pôsobiacich v mnohých krajinách vrátane Slovenska, sa za minulý rok strojnásobili. Celá skupina vlani vykázala zisk ešte pred zdanením 2,03 miliardy libier (2,45 mld. eur) v porovnaní s 636 miliónmi libier (769 miliónov eur) v predchádzajúcom roku. V percentuálnom vyjadrení je to nárast o necelých 220 percent.

Výkonný riaditeľ britskej spoločnosti Tesco Ken Murphy sa pri zverejnení výsledkov hospodárenia pochválil, že za posledný rok podali v rámci celej skupiny „dobrý výkon a zvýšili podiel v každej časti podnikania“. „Dosiahli sme to tak, že sme zostali sústredení na našich zákazníkov a robili veci správne pre našich kolegov, dodávateľských partnerov a komunity, ktorým slúžime.“

Tesco bojuje s nákladmi

Supermarkety ako Tesco zaznamenali obrovský nárast tržieb, keďže reštaurácie boli zatvorené a množstvo ľudí sa stravovalo len doma.

Tesco však napriek extrémne vysokým ziskom zároveň tvrdí, že „musí bojovať, aby si udržalo náklady na týždenný obchod na uzde“. Obáva sa „významných neistôt“ a uviedlo, že jeho výkonnosť bude ovplyvnená investíciami potrebnými na udržanie cien na nízkej úrovni v porovnaní s inými lacnými maloobchodníkmi, ako sú Aldi a Lidl.

Jasnejšie sa pred vyše mesiacom vyjadril a pred zdražovaním potravín otvorene varoval šéf Tesca John Allan. To najhoršie podľa neho ešte len príde.

Napäté rozpočty

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa