Líder slovenského trhu výroby pórobetónových stavebných tvárnic Xella Slovensko sa po desiatich rokoch chystá oživiť fabriku v Šaštíne-Strážach. Investícia vráti do regiónu desiatky pracovných miest a výrazne zvýši výrobnú kapacitu nadnárodnej skupiny na Slovensku. Nedostatok stavebných materiálov vyhnal dopyt aj ceny nahor. Firme sa tak vlani podarilo hospodársky narásť do rekordných čísel.

Výroba pórobetónových prefabrikátov sa v Šaštíne-Strážach začala už pred šesťdesiatimi rokmi, avšak od roku 2013 je fabrika uzavretá. Nadnárodná skupina Xella, do ktorej portfólia patrí, v nej pozastavila výrobu kvôli vtedajšej zlej situácii na trhu. Fabrika, ktorá bola v tom čase najväčším zamestnávateľom v meste, hromadne prepustila približne šesťdesiat ľudí. Situácia na trhu sa však obrátila v prospech stavivárov a tí opäť hľadajú priestor na rozšírenie svojich kapacít.

Obnovenie výroby na Záhorí by malo podľa prepočtov firmy stáť približne osem miliónov eur. Súčasťou investície bude osadenie novej technologickej linky na výrobu tvárnic produktového radu značky Silka. V závode by sa ich malo ročne vyrobiť približne 65-tisíc kubických metrov, teda takmer stotisíc ton.

K investičnému zámeru bolo aktuálne v procese EIA vydané právoplatné rozhodnutie, podľa ktorého nie je potrebné ďalšie posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Investor je zároveň v procese získavania stavebných povolení. Začiatok výstavby novej výrobne má naplánovaný na október 2022, pričom do prevádzky ju chce uviesť v júli 2023.

Ilustračné foto
Zdroj: Xella

Továreň po rokoch oživia

V súčasnosti má firma na Slovensku v prevádzke výrobný závod v obci Zemianske Kostoľany v prievidzkom okrese, areál v Šaštíne-Strážach využíva len ako distribučný sklad hotových výrobkov, v ktorom zamestnáva pätnásť ľudí, z ktorých trinásť pôsobí v administratíve a dvaja vo výrobe.

Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze parlamentu v Bratislave 23. júna 2022. Opozícia chce na nej odvolávať ministra životného prostredia Jána Budaja. Vyčíta mu, že nezvláda manažovanie situácie s medveďom hnedým. Schôdzu iniciovali nezaradení poslanci okolo Miroslava Suju. Okrem nich návrh podpísali poslanci Smeru-SD. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Envirorezort naťahuje povoľovací proces. Podľa prokurátora porušuje zákon

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa