Spoločnosť Xella Slovensko prepustí zo svojho výrobného závodu v Šaštíne – Strážach 59 ľudí. Prvých tridsať zamestnancov už dostalo výpovede k 1. júnu.

Podľa riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici Jána Kovára hromadné prepúšťanie potrvá do konca augusta.

Spoločnosť mieni svoj závod na Záhorí zakonzervovať, aby v prípade zlepšenia situácie na trhu bola schopná výrobu stavebného materiálu obnoviť. Spoločnosť Xella, známa produkciou pod značkou Ytong, má na Slovensku aj druhý výrobný závod v Zemianskych Kostoľanoch.

Primátor Šaštína – Stráží Radovan Prstek pre agentúru SITA povedal, že je veľmi smutný z toho, kam sa dostal podnik s približne polstoročnou tradíciou.

"Chcel som rokovať s vedením podniku o situácii, ale nebol záujem," dodal. Ľudia z fabriky si prácu v regióne budú podľa neho hľadať len ťažko. Spoločnosť Xella Slovensko bola najväčším zamestnávateľom v meste. Podľa Prsteka zamestnávala do sto ľudí.

Xella je svetovým lídrom vo výrobe pórobetónových a vápenno-pieskových tvárnic. Na Slovensku sa etablovala v roku 2002. V Šaštíne – Strážach sa však výrobky z pórobetónu vyrábali už desaťročia predtým.

Výrobca tvárnic Ytong zatvára v Šaštíne fabriku

Zdroj: ytong.sk

Ilustračné foto - Ytong