Nemecký koncern Volkswagen sa drží plánu. Po informáciách, že sa nechce vzdať pôvodného rozhodnutia postaviť na východe Európy ďalšiu gigafabriku, a to ani napriek vojnovému konfliktu, opäť rozbieha rokovania o jej budúcej lokalite.

Najnovšie českým médiám politické zdroje v krajine potvrdili, že Volkswagen zvažuje gigantickú továreň pri Plzni. Poslúžiť by na to mohlo dokonca aj armádne letisko.

Fabrika na letisku

Informácie o možnej lokalite nového závodu na výrobu batérií priniesol aj portál e15, podľa ktorého je bývalé armádne letisko v Líniách pri Plzni jednou z troch európskych lokalít, o ktorých nemecký automobilový koncern Volkswagen v tejto súvislosti premýšľa.

Odkazuje sa pritom na vedenie Plzenského kraja vrátane hajtmana Rudolfa Špotáka. Jeho tím už údajne riešil formálne rokovania s koncernom, pričom v hre je podľa neho investícia do továrne v objeme štyroch až piatich miliárd eur a mohla by zamestnať zhruba štyritisíc ľudí. V najbližších dňoch by už dokonca mohli predstaviť aj konkrétnejší projekt.

„Mala by to byť high-tech výroba, jedna z najmodernejších fabrík v strednej Európe,“ uviedol hajtman. Podľa neho je možné, aby takáto továreň na letisku skutočne vznikla.
Pre portál e15.cz dodal, že „ide o strategickú investíciu v rámci celej Európy. Kto bude mať tieto typy výroby na svojom území, tak bude sťahovať aj príslušné výskumné kapacity, a to je ten správny smer, ktorým sa v súčasnosti musíme vydávať“.

Volkswagen sa rozhoduje o gigafabrike v Poľsku či na Slovensku, Česko však doteraz bolo najaktívnejšie pre získanie investície. Pred voľbami o tom hovorilo už ako o hotovej veci, napriek tomu sa po voľbách koncern rozhodol načas z rokovaní stiahnuť a zobral si na záverečný verdikt viac času.

musk
Neprehliadnite

Top v automotive: Volkswagen opäť stojí a Tesla s novým rekordom