Preveriť všetkých, ktorí vstupujú do prevádzok kdekoľvek na Slovensku, nariadil štát podnikateľom ešte v polovici augusta. Mnohé preto vyžadujú kontrolu, či je zákazník zaočkovaný, otestovaný, prípadne ochorenie covid prekonal. Informáciu o tom musia mať vyvesenú na dverách či pri vstupe do prevádzok.

Minister Lengvarský predstavil tiež reformu nemocníc.
Neprehliadnite

Stopka pre neočkovaných. Mnohé zdravotné služby už nie sú dostupné, bez testu nikam

Kontrola certifikátov zákazníkov však často naráža na prax. Rovnako aj covid automat, ktorý je podľa analytikov zbytočne prísny a zbytočne smeruje zelené okresy do pestrejších a prísnejších farieb. Rezort zdravotníctva hovorí o svojom uhle pohľadu, ktorý je vraj správny.

Štát má svoj uhol pohľadu

Nie všetci prevádzkovatelia sú nadšení zo zmien, ktoré štát pred dvomi týždňami zaviedol. Oponujú tým, že plnia kontrolné úlohy namiesto neho a štátne úrady sa tak zbavujú povinnosti.

Prevádzky nemusia hlásiť, aký režim pre vstup návštevníkov zvolili. Musia však v priestoroch vyznačiť, ktorý režim platí a následne ho dodržiavať. Jednotlivé režimy môžu prevádzky striedať, ich trvanie nie je stanovené. Od pondelka 16. augusta 2021 je podľa nového COVID automatu v stupni ostražitosti deväť okresov. Ide o okresy Gelnica, Košice I.-IV., Košice-okolie, Poprad, Spišská Nová Ves a Stará Ľubovňa.
Neprehliadnite

Štát hodil sieť na prevádzky. Kontrola ľudí môže byť za hranou zákona, ich sťažnosti sa kopia

Nie je v našich silách všetkých plošne kontrolovať, hovorí pre TREND Ján Laš, hovorca iniciatívy Zachráňme gastro! „Nemáme na to dosť ľudí, čas, ani peniaze. Štát by si mal svoje pravidlá vynucovať sám. Inak je to ďalšie finančné bremeno,“ dodáva J. Laš.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger počas Dňa otvorených dverí Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, v Banskej Bystrici 16. júla 2021. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Zmeniť zákon a povinne očkovať? Jedna vládna strana názorovo vyčnieva, ostatné sú zajedno

Neustále sa vynárajú aj otázky okolo nastavenia nového covid automatu. Dátoví analytici z projektu Dáta bez pátosu od jeho zavedenia opakovane upozorňujú, že ho treba prehodnotiť, keďže je zbytočne prísny napriek pomerne stabilným číslam s malým rastom.

Rezort zdravotníctva slovami hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej vidí situáciu inak. Faktom je, že jeho prísnosť sa posudzuje na základe uhla pohľadu, z ktorého materiál hodnotíme, uviedla pre TREND.

„Ak sa pozeráme výlučne na základ, pravdou je, že reštrikcie prichádzajú už v červenej farbe. Je to dané tým, že sa nachádzame v prostredí delta variantu, ktorý je infekčnejší a je u neho dvojnásobné riziko ťažšieho priebehu, a teda aj smrtnosti,“ dodáva hovorkyňa.

Prísny automat? Reštrikcie sú vraj v poriadku

Ako ďalej tvrdí, zároveň, u plne zaočkovaných osôb automat povoľuje významnú mieru priamych sociálnych kontaktov aj v čiernej farbe, čo predošlý automat riešil už lockdownom.

„Ďalej, okresy, ktoré sú vysoko zaočkované sa prepínajú do nižších farieb, i napriek tomu, že im matematicky vyšla vyššia farba. Príkladom je Bratislava, ktoré už nikdy nebude ani čierna, ani bordová, lebo sa prepína až o dve farby smerom dole," konštatuje Z. Eliášová.

Miera reštriktívnosti v „základe" je na mieste.
Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu zdravotníctva

Zaočkovaní nemajú vraj podľa rezortu výrazné obmedzenia bez ohľadu na to, aká je aktuálna epidemiologická situácia. Nezaočkované a neotestované osoby, ktoré ochorenie ešte neprekonali, zároveň podľa hovorkyne predstavujú extrémne vysoké riziko pre svoje okolie. „Miera reštriktívnosti v „základe“ je preto na mieste," uzatvorila hovorkyňa ministerstva.

Zdĺhavé čakanie na aplikáciu

Už desať dní funguje štátna aplikácia na kontrolu covid passov v prevádzkach, tzv. OverPass. Vyvíjala ju štátna spoločnosť Slovensko IT. Funguje len pre operačný systém Android. Vláda zrejme ráta s tým, že aj menší či starší podnikatelia alebo živnostníci ho bežne používajú.

Tiež, že majú zamestnancov vybavených takouto technikou a tí sú spôsobilí kontrolu vykonávať. Na jej stiahnutie treba mať operačný systém verzie 6.0 alebo novšej. Mobil tiež musí mať funkčný fotoaparát.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger.
Neprehliadnite

Ľud proti ľudu? Polarizácia Slovensku nepomôže, rodí sa nová moc, bez zodpovednosti

Pre systémy iOS, teda operačný systém pre telefóny iPhone od spoločnosti Apple, bude aplikácia dostupná v najbližších týždňoch. Je určená pre prevádzkovateľov či organizátorov hromadných podujatí a uľahčí kontrolu platnosti dokumentov o imunitnom statuse zákazníka, spresnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR).

Čo krajina, to iná aplikácia

Nie všetci prevádzkovatelia sú nadšení, že si majú do mobilu inštalovať ďalšiu aplikáciu, alebo že majú takouto technikou vybaviť zamestnancov. Rozdiel na Slovensku bol v tom, že systém na kontrolu covid preukazov už platil, ale štát nemal oficiálny nástroj na to, ako to urobiť.

Vývojárska firma Slovensko IT mala túto aplikáciu už dávnejšie pripravenú, poskytovala ju ale len pre kontrolné orgány, hovorí pre TREND šéfredaktor časopisu Touch IT Ondrej Macko. Tie potom mali možnosť vidieť ďalšie detaily o kontrolovanej osobe, ktoré sú v súčasnej verzii pre verejnosť skryté.

Kontrola covid pasov v prevádzkach reštaurácie a kaviarni v susednom Rakúsku.
Neprehliadnite

Bonusy pre očkovaných nie sú v poriadku. Neočkovaní môžu ľahko vysúdiť odškodné

„Tak ako je pripravená, dnes vyhovuje pre kontrolu platnosti covid passov. Väčšinou robí to, čo aj ostatné aplikácie z iných krajín EÚ. Osobne je pre mňa prekvapením, prečo každá krajina vyvíja vlastnú aplikáciu,“ spresňuje. Podľa neho stačilo vyvinúť jednu univerzálnu a do nej vložiť jazykový modul a modul pre legislatívu danej krajiny. Celkovo v IT oblasti koronakrízy nevidí takú koordináciu národných záujmov, ako by očakával.

Osobne je pre mňa prekvapením, prečo každá krajina vyvíja vlastnú aplikáciu.
šéfredaktor časopisu Touch IT Ondrej Macko

Covid passy fungujú aj v zahraničí. Podľa O. Macka existujú viaceré riešenie, ale dosť sa podobajú tomu, čo robí náš OverPass. Boli však spustené oveľa skôr. „Existujú aj pre viaceré platformy, ako je iOS alebo Huawei, ktoré  na Slovensku zatiaľ v týchto aplikačných obchodoch chýbajú. Dokonca som našiel nemecké riešenie, ktoré dokáže prečítať a overiť QR kód cez webovú kameru v notebooku,“ spresňuje IT expert.

Zobrazujú sa aj osobné dáta

Aplikácia na kontrolu covid passov umožňuje vidieť aj niektoré osobné údaje, napríklad meno, priezvisko či dátum narodenia. Otázkou ostáva, či nebolo možné dané dát „zneviditeľniť“, keďže ich prevádzkovatelia nemôžu overovať cez občiansky prekaz či pas. Nemajú na to z pohľadu legislatívy žiadne právomoci.

„To ma celkom prekvapilo. Hlavne dátum narodenia je už pomerne citlivý údaj, a to aj z ľudského hľadiska. Navyše z dátumu narodenia a pohlavia sa dá vydedukovať väčšia časť rodného čísla. Osobne si myslím, že používateľ by mal mať možnosť tieto údaje skryť pri overovaní jeho QR kódu,“ dodáva O. Macko.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Tvrdé vytriezvenie z marketingu vlády. Trieskanie sľubmi a fraška pri reformách

Belgická aplikácia CovidScanBE takéto niečo umožňuje, tieto údaje sa dajú prevádzkovateľovi sprístupniť len vtedy, ak s tým kontrolovaná osoba súhlasí. Aj tak na Slovensku vychádza z faktu, že mobil s QR kódom drží na to oprávnená osoba.

Štát iné možnosti nevyužil

Štát sa pri vývoji covid passov rozhodol ísť vlastnou cestou. Napríklad IT Asociácia Slovenska spolu s Republikovou úniou zamestnávateľov mu už v januári tohto roka predstavili funkčné riešenia pre vystavovanie QR kódov a kontrolu vstupu do prevádzok. Ostrá prevádzka bola ponúknutá začiatkom marca a následne sa mohla flexibilne prispôsobiť potrebám štátu.

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Štát ohýba dáta. Regióny mieria k červenej, vláda hrá novú hru a pomaly „varí žabu“

Navyše poskytovala najaktuálnejšie informácie o výsledkoch testovania, očkovaní a prekonaní ochorenia v podobe anonymizovaného QR kódu. Bola okamžite dostupná a otestovaná v ostrej prevádzke v niekoľkých slovenských mestách i v zahraničí. Integrácia do existujúcej databázy Národného centra zdravotníckych informácií by umožnila každému občanovi i každej prevádzke nastavenie pravidiel na mieru. Aká je aktuálne realita?

Mário Lelovský,  prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) podotýka, že štát ešte stále nemá poriadne pripravené funkčné riešenie. Je potom podľa neho zrejmé, že zodpovedné štátne orgány nezabezpečili technologické vybavenie požadované vyhláškou ÚVZ načas (v prípade Android aplikácie) alebo vôbec (iOS aplikácia).

Na snímke semafor svieti na červeno na prechode pre chodcov, v pozadí Bratislavský hrad v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Pri karanténe sme najpápežskejší v EÚ. Neočkovaných vláda trestá vlastným metrom

To napriek tomu, že požiadavky a potreba na nasadenie týchto riešení boli známe už mnoho mesiacov vopred. „Nemôžeme sa potom čudovať, že medzi ľuďmi a podnikateľmi sa prehlbuje nedôvera voči štátu a jeho schopnosti poradiť si s pandémiou, najmä pokiaľ ide o spracovanie a využitie dostupných dát,“ dodáva M. Lelovský.

Ako je to s aplikáciami na kontrolu v prevádzkach v susednom Česku?

Naši susedia ešte v júli spustili dve mobilné aplikácie, pomocou ktorých je možné preukazovať sa certifikátmi a zároveň umožniť kontrolu platnosti covid pasov. Sú k dispozícii pre Android aj pre operačný systém iOS.

Aplikácia Tečka je určená hlavne pre testovaných alebo očkovaných. Pojme do seba všetky certifikáty, a to aj viac ako jedného používateľa, môže uchovávať napríklad certifikáty celej rodiny. Uznávajú ju nielen české úrady, ale aj ďalšie krajiny EÚ. Aplikácia je od júla k dispozícii pre Android aj pre operačný systém iOS.

Naopak, druhá aplikácia čTečka slúži hlavne tým, ktorí majú platnosť certifikátov kontrolovať. Nástroj cez fotoaparát v mobile číta predložené QR kódy a rozsvietením zelenej či červenej farby okamžite informuje o prijateľnosti požiadavky.