Redakcia oslovila aj spoločnosť Towercom, tá sa k priebehu rokovaní a k predaju zatiaľ nechcela vyjadriť.

Podľa odborného portálu TMT Finance, ktorý sa venuje telekomunikáciám, sú v hre o získanie poskytovateľa vysielacích služieb tri spoločnosti. Portál ešte v máji informoval, že rokovania medzi firmami prebiehajú a záväzné ponuky by mali byť čoskoro podané. Trhovú hodnotu firmy server odhaduje na 200 miliónov eur.

Záujem o kúpu Towercomu, ktorý vlastní aj vežovú infraštruktúru na území Slovenska, mala prejaviť americká spoločnosť Alinda Capital Partners. Tá sa v USA zaoberá investíciami do infraštruktúry pre podniky i vlády. Ide o private equity firmu, ktorá sa zameriava na financovanie budovania ciest, mostov, tunelov, letísk, prístavov či železníc. Investície nalieva aj do projektov týkajúcich sa zásobovania vodou, čistenia odpadových vôd, prepravy plynu, jeho skladovania či distribúcie. Alinda Capital Partners preferuje investície do firiem v USA a v Európe.

Ďalším záujemcom je veľký telekomunikačný hráč v oblasti prevádzky televízneho a rozhlasového vysielania u susedov, České Radiokomunikace. Firma prostredníctvom vlastnej infraštruktúry poskytuje komplexné portfólio telekomunikačných a ICT služieb. Majiteľom Českých Radiokomunikací je austrálska investičná spoločnosť Macquarie Infrastructure and Real Assets Europe. Najväčšieho prevádzkovateľa v Česku získala koncom roku 2010 kúpou stopercentného podielu od britského fondu Mid Europa Partners.

Posledným zo záujemcov má byť britská investičná spoločnosť Infracapital patriaca do finančnej skupiny M&G Investments. Firma sa špecializuje na investície do spoločností spojených s infraštruktúrou. Prevzatie poskytovateľa vysielacích služieb by pre ňu nebol premiérový projekt, v minulosti získala holandskú telekomunikačnú a vysielaciu spoločnosť Alticom. Dostala sa tak k 24 vysielacím vežiam po krajine.

Čistý obrat Towercomu predstavoval v roku 2013 sumu 53 667 492 eur. Zisk pred započítaním úrokov, daní a odpisov bol v minulom roku na úrovni 25,18 milióna eur a čistý zisk predstavoval sumu 11,19 milióna eur.

Firma je jediným tuzemským poskytovateľom celoplošného vysielania DVB-T, je tiež jedným z hlavných prevádzkovateľov rozhlasového vysielania. V minulosti patrila Towercomu aj najväčšia satelitná platforma Skylink na slovenskom a českom trhu, v roku 2011 ju predal luxemburskej skupine M77 Group.

Kto je skutočným vlastníkom Towercomu, je už dlhodobo neznáme. Ako hlavný akcionár figuruje schránková firma Hampden Investments, registrovaná v Londýne, ktorej hlavný predmet činnosti je práca s odpadom. Jej oficiálne sídlo je na cyperskej adrese v biznis centre Savvides v meste Nikózia (podľa údajov za rok 2012). Na tejto adrese sídlili viaceré firmy, spomínané v médiách s biznisom skupiny J&T, ktorú zas s Towercomom otvorene spojil niekdajší šéf Telekomunikačného úradu Branislav Máčaj.

Finančná skupina prepojenie s Towercomom v oficiálnych stanoviskách odmietla. Ako jediný akcionár Hampdenu figuroval pred dvomi rokmi Slovák Tomáš Bujňák, ktorý vtedy odmietol odpovedať na akékoľvek otázky ohľadom vlastníctva firmy.