1. Toyota končí v Rusku

Japonská automobilka Toyota zatvorí závod neďaleko Petrohradu pre problémy v dodávateľskom reťazci. Prípad je ďalším príkladom toho, ako sankcie Západu proti Moskve za inváziu na Ukrajinu zasiahli firmy, pôsobiace v Rusku, uvádza nemecký hospodársky denník Kommersant.

Výroba v priemyselnom areáli s celkovou rozlohou viac ako 224 hektárov sa zastavila už v marci, krátko po začatí ruskej vojenskej operácie na Ukrajine. Spoločnosť Toyota Motor sa po šiestich mesiacoch odstávky rozhodla pre definitívnu stopku, keďže nevidí reálnu možnosť opätovného spustenia výroby v blízkej budúcnosti.

WA 24 archív Tokio - Na archívnej snímke z 11. mája 2022 logo japonskej automobilky Toyota Motor na jednej z jej predajní v Tokiu. Najväčší svetový výrobca automobilov z hľadiska predaja v pondelok 30. mája 2022 oznámil, že nedosiahl svoj globálny produkčný cieľ v apríli, keďže nedostatok komponentov a šírenie ochorenia COVID-19 v Ázii brzdili jej výrobu. FOTO TASR/AP

 A logo of Toyota Motor Corp. at a dealer Wednesday, May 11, 2022, in Tokyo. Toyota's profit declined 31% in the January-March 2
Zdroj: Eugene Hoshiko

Na otvorení závodu v roku 2007 sa zúčastnil aj ruský prezident Vladimir Putin a Toyota vo fabrike zamestnávala približne viac ako dva a pol tisíca ľudí.

Údaje Asociácie európskych podnikov ukázali, že predaj áut Toyota sa v Rusku od januára do augusta 2022 prepadol o 69 percent na 19-tisíc kusov.

Porsche E-Macan to come from Leipzig in 2023
Neprehliadnite

Top v automotive: Porsche za 75 miliárd a kríza čipov sa nekončí