1. Áut sa predáva menej

Predaj nových osobných áut v Európskej únii pokračoval v októbri v poklese, ktorý dosiahol vysokú rýchlosť. Zatiaľ čo v septembri klesol počet predaných áut približne o necelú štvrtinu, v októbri to bolo už takmer o tretinu, vyplýva z údajov Európskej asociácie výrobcov automobilov (ACEA). Podľa nej situáciu na automobilovom trhu naďalej komplikuje globálny nedostatok polovodičov.

Top v automotive
Neprehliadnite

Top v automotive: Rivian s raketovým štartom a Karoq s faceliftom

Asociácia dodáva, že v októbri sa predalo viac ako 665-tisíc osobných áut, čo v porovnaní s októbrom minulého roka predstavuje pokles o 30,3 percenta. Predaj sa tak znížil už štvrtý mesiac po sebe, pričom to bol najhorší októbrový výsledok od začatia evidovania dát.

Dvojciferný pokles predaja zaznamenala väčšina členských krajín únie. Zo štyroch najväčších ekonomík najväčší pokles zaznamenalo Taliansko, kde sa predaj znížil o 35,7 percenta. V Nemecku pokles dosiahol až takmer 35 percent. 

Showroom
Zdroj: Škoda Auto

Za desať mesiacov tohto roka sa v únii predalo celkovo 8,2 milióna áut. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená síce rast o 2,2 percenta, ale to vyplýva aj zo zlých výsledkov v pandemickom roku 2020.