Všetky väčšie spoločnosti a kótované malé a stredné podniky (MSP) budú musieť po novom zverejňovať svoje aspekty udržateľnosti, ako sú environmentálne, sociálne a ľudské práva a správne faktory. Rada Európskej únie schválila dlho-očakávanú Smernicu o vykazovaní informácií o udržateľnosti (tzv. „CSRD“ alebo „Corporate Sustainability Reporting Directive“).

Cieľom je odstrániť nedostatky v existujúcich pravidlách týkajúcich sa informácií o udržateľnosti. Ak sa má súkromný kapitál nasmerovať na financovanie zelenej a sociálnej transformácie, je potrebné, aby finančné trhy mali prístup k spoľahlivým, relevantným a porovnateľným informáciám o životnom prostredí, sociálnej oblasti a správe a riadení, tvrdí Rada EÚ. Zverejňovanie informácií o udržateľnosti by mohlo prilákať ďalšie investície a financovanie na uľahčenie prechodu na udržateľné hospodárstvo, ako sa opisuje v Zelenej dohode.

Nejde o malú skupiny firiem, na ktoré sa nové pravidlá vzťahujú, vrátane tých pôsobiacich na Slovensku. V roku 2025 budú musieť podľa CSRD smernice postupovať subjekty verejného záujmu s viac ako 500 zamestnancami a zverejňovať dáta za účtovné obdobie 2024. Povinnosť zverejnenia informácií v roku 2026 za účtovné obdobie rok predtým budú mať tie firmy, ktoré spĺňajú dve z troch nasledujúcich kritérií: obrat vyšší ako 40 miliónov eur, majetok presahujúci 20 miliónov alebo majú viac ako 250 zamestnancov.

Ďalšie subjekty

Pravidlá sa však vzťahujú aj na kótované MSP, pričom sa zohľadňujú ich osobitné charakteristiky. Tie budú mať počas prechodného obdobia možnosť využiť výnimku (opt-out), čo znamená, že do roku 2028 budú z uplatňovania smernice vyňaté.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa