Priebeh roka 2022 naznačoval, že napätej situácie, ktorá pretrvávala ešte od pandémie, sa stavebný trh len tak ľahko nezbaví. Hoci pomerne rýchlo došlo na jeho začiatku k opätovnému rozbehu, firmy naďalej len ťažko odhadovali vývoj v ďalšom období. Nové investície a rast developmentu pribrzdili nové faktory.

Napriek tomu výrobcovia stavebných materiálov dokázali vyťažiť z vlaňajška maximum. Silu trhu v roku 2022 vďaka obnovenému dopytu potvrdili aj hospodárske výsledky jeho lídrov. Z prvej päťdesiatky len šestica firiem zaznamenala medziročný pokles tržieb a tržby top 50 spoločností celkovo presiahli dve miliardy eur. To bolo o pätinu viac ako v predchádzajúcom roku.

Pozitívny rast sa spoločnostiam podarilo dosiahnuť aj v sumárnej ziskovosti firiem, ktorá dosiahla bezmála 123 miliónov eur a medziročne sa zvýšila o viac ako dvadsať percent.

Top desiatka na rastovej vlne

Opäť sa výrazne darilo najväčším hráčom na trhu a prvá desiatka firiem si pripísala dvojciferný rast tržieb, čím potvrdila vysoký dopyt na tunajšom trhu.

Hoci líder trhu Danucem Slovensko, ktorý patrí do skupiny CRH, zaevidoval viac ako štvrtinový rast tržieb, firma sa nevyhla medziročnému poklesu čistého zisku asi o tri milióny eur.

Neplatí to však o trhovej dvojke BASF Slovensko. Tá dokonca dosiahla nový rekord v tržbách na úrovni necelých 165 miliónov eur, čo bolo o takmer pätinu viac než rok predtým. Zisk slovenskej dcéry však vzrástol až o 77 percent, na tri a pol milióna eur.

Podnik BASF Slovensko je výrobno-obchodná spoločnosť, ktorá prevažne na slovenskom a českom trhu predáva produkty pre chemický a automobilový segment, ako aj agrosektor.

Spoločnosť je súčasťou najväčšieho chemického koncernu BASF, ktorý pôsobí vo viac ako 90 krajinách sveta a ktorý dosahuje obrat niekoľko desiatok miliárd eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa