S príchodom jesene si ľudia užívajú burčiak, kyslú kapustu či jablkový mušt. Ku kráse babieho leta pridáva aj idylické jesenné počasie. Podobne voňavá však nie je realita malých pestovateľov plodín.

Tí musia prejsť doslova byrokratickou tortúrou, aby svoje produkty dostali na regály obchodných reťazcov. Vláda hovorí o zvýšení konkurencieschopnosti našich farmárov, ale zároveň nastavuje podmienky, ktoré drobní poľnohospodári bez právneho oddelenia naplnia iba s ťažkosťami.

Podpora agrorezortu

V duchu podpory a odbremenenia producentov sa niesli aj posledné vyjadrenia nového ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. „Tohtoročná úroda slovenských jabĺk je kvalitná, preto ich určite odporúčam našim spotrebiteľom, a tiež, aby venovali pozornosť pri nákupe ovocia krajine pôvodu,“ uviedol minister pri návšteve jedného zo sadov v blízkosti Bratislavy.

WA 31 archív Berlín - Na archívnej snímke zo 14. apríla 2021 ceny červenej a zelenej papriky v supermarkete v Berlíne.  Veľkoobchodné ceny v Nemecku v auguste 2021 opäť vzrástli, a najprudšie od roku 1974. Prispeli k tomu nízky porovnávací základ z minulého roka aj strmé zvýšenie cien mnohých surovín a komponentov. Analytici pozorne sledujú veľkoobchodné ceny v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, pretože im naznačujú, ktorým smerom sa bude vyvíjať inflácia v tejto krajine aj v celom
Neprehliadnite

Pandémia príjmy reťazcov zásadne nepoznačila. Segmentu maloobchodu sa darí

Konzumácia domácich plodín podľa neho nemá len pozitívny vplyv na zdravie, ale stimuluje tiež domácu ekonomiku. „Okrem zdravého jablka ovocinári garantujú jeho čerstvosť. Spotrebitelia by si mali uvedomiť, že dodávateľský reťazec je v prípade našich jabĺk krátky, ovocie nestojí v skladoch, či prepravných kontajneroch, zároveň ovocinári nemusia používať toľko ošetrujúcich prípravkov. Naše jablká sú zdravšie, na stole ich máme priamo zo sadov,“ dodal minister.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa