Vlaňajší pandemický rok bol pre oceliarov prechádzkou mínovým poľom. Výrazné a neočakávané prepady na strane odberateľov a vysoké ceny ocele ovplyvnili aj hospodárske výsledky aj senického veľkopodniku ArcelorMittal Gonvarri Slovakia (AMG Slovakia).

Zlievareň Mops Press
Neprehliadnite

Hutníci na východe Slovenska investujú do expanzie pre automotive, vytvoria aj pracovné miesta

Ten v minulom roku TREND nominoval aj v rámci hodnotenia a súťaže Investor roka za predminuloročné investície do modernizácie v dvoch slovenských prevádzkach.

Napriek horšiemu hospodáreniu, ktoré sa podľa konateľa spoločnosti Petra Miša od pôvodných plánov kvôli koronakríze v Senici odklonilo o 11 percent a v nitrianskom závode až o 30 percent, očakávajú v tomto roku dobré výsledky, a to aj napriek problémom s čipmi v automotive, kam najviac dodávajú.

Z vysokých nákladov na energie a za drahú oceľ sa plánujú dostať vďaka novému, stále utajenému projektu a automatizácii.

Konateľ ArcelorMittal Gonvarri Slovakia Peter Mišo
Zdroj: MATEJ KALINA
Konateľ ArcelorMittal Gonvarri Slovakia Peter Mišo

Pred časom sme sa bavili, že vašu produkciu už začína ovplyvňovať aj kríza čipov v automotive, pre ktorý dodávate. Ako hodnotíte tento rok z hľadiska rozbehnutých projektov a dosiahnutých výsledkov?

Rok bol ovplyvnený celkovou situáciou na trhu. Začiatok roka bol výborný z pohľadu záujmu a predaja hotových výrobkov. Od leta sa začali prejavovať problémy u finálnych automotive zákazníkov s nedostatkom čipov a ostatných komponentov, čo zapríčinilo presúvanie objednávaného množstva v jednotlivých týždňoch a mesiacoch.

Ako je známe, problémy sa ešte viac prehĺbili. Aký to má dopad na podnik, produkciu a prípadne ako sa to snažíte korigovať?

Vďaka diverzifikácii zákazníkov v rámci všeobecného priemyslu a automotivu v senickom závode nebolo poníženie predaja až také markantné v porovnaní s budgetom.

Čo to znamenalo pre nitriansky podnik?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa