Svet biznisu sa potrebuje spájať, ak chce prežiť najbližšie roky a udržať si rast. Naznačujú to zistenia medzi svetovými firmami, z ktorých je o nutnosti investícií do fúzií či akvizícií presvedčená viac ako polovica.

Zároveň šéfovia veľkých svetových firiem aktívne hľadajú spôsoby, ako čeliť viacnásobnej hrozbe – následkom pandémie, zvyšujúcemu sa geopolitickému napätiu, energetickej kríze, inflácii a najmä hrozbe ekonomickej recesie.

Väčšina z nich predpovedá, že inflácia negatívne ovplyvní výkonnosť podnikania a rast ich spoločnosti a iba 16 percent generálnych riaditeľov tento trend neočakáva, vyplýva to z najnovšieho prieskumu EY Ceo Outlook Pulse. Na pozadí týchto zmien sa však rodí nový trend, ktorý potvrdzuje, že firmy sú viac než kedykoľvek predtým pripravené sa spájať.

Ide o rast alebo prežitie

Aby firmy zvládli nasledujúcich šesť náročných mesiacov, musia sa zamerať na dva nástroje. Prvým je udržanie si zákazníka ako kľúčového prvku ich podnikania a druhým potreba prejsť na technológie, ktoré im zvýšia lojalitu zákazníkov, naznačuje prieskum.

Dôležitým trendom, ktorý však postupne začína na pozadí vývoja ostatných dvoch rokov meniť správanie firiem, sú rastúce investície do fúzií a akvizícií.

Dokonca viac ako polovica globálnych firiem plánuje v budúcom roku uskutočniť akvizíciu, zatiaľ čo dve pätiny plánujú aktívne pôsobiť na všetkých trhoch a chcú získať, odpredať alebo vstúpiť do nových spoločných podnikov alebo strategických aliancií.

Prečo firmy investujú do M&A
  • Vstup na nové trhy 
  • Akvizícia know-how
  • Akvizícia odborníkov a zamestnancov
  • Prevzatie konkurenta
  • Prevzatie dodávateľa
  • Digitalizácia
  • Ostatné druhy fúzií a akvizícií

Zdroj: CMS European M&A Study 2021

Pätina generálnych riaditeľov v prieskume EY preto uviedla, že nové transakcie budú predstavovať počiatočné investície do podnikania a majú zlepšiť existujúce portfólio firiem alebo získať prístup k novým talentom. Pätnásť percent šéfov uviedlo, že sa budú snažiť získať firmu pôsobiacu vo konkurenčnom segmente a tak si zabezpečiť nové možnosti pre rast.

Viacerí respondenti zároveň uviedli, že zmeny robia aj vo svojich dodávateľských reťazcoch a premiestňujú prevádzkové aktíva. Až tretina šéfov svetových firiem v prieskume hovorí, že na vybraných trhoch ukončí svoje aktivity alebo úplne zastaví plánované investície.

Slovenské podniky vnímajú podobné kroky najmä skrz rozhodnutia materských spoločností a skupín. Napriek tomu spájanie spoločností môže byť kľúčovým faktorom ako prežiť najbližšie roky. Môžu vyjsť z toho silnejšie a zabezpečiť si rast.

Miliardová akvizícia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa