Rodinná firma Dynamik Holding je na trhu už vyše tridsať rokov. Založil ju Vladimír Vikor starší, ktorý začínal podnikať na živnosť len so starou škodovkou, prívesným vozíkom a so zopár ľuďmi, s ktorými robil najmä menšie stavebné zákazky v okolí Nitry. Za vlaňajšok už dosiahli všetky firmy združené pod značkou Dynamik kumulované tržby 95 miliónov eur a čistý zisk vyše 3,5 milióna eur. Tieto objemy by chcela firma udržať aj v aktuálnom roku.

Štyri divízie

Zakladateľ expandoval postupne. V roku 1992 v Nitre otvoril svoj prvý obchod so stavebným materiálom, ku ktorému pribudla o dva roky vlastná betonáreň. Geografický okruh zákaziek sa postupne rozrastal, čo viedlo k rozšíreniu vozového parku aj záberu činností. V roku 1996 sa zmenila právna forma podnikania na eseročku a o deväť rokov neskôr sa spoločnosť transformovala na holding. Ten má dnes štyri divízie.

Prvá je orientovaná na stavebnú činnosť, na ktorú úzko nadväzuje divízia developmentu, ktorá sa zaoberá investičnou a realitnou činnosťou a komplexnou správou a prenájmom nehnuteľností. Niektoré developerské projekty realizuje Dynamik samostatne, na iných spolupracuje s belgickými partnermi pod hlavičkou Besico, kde drží polovičný podiel.

Markéta Flanderková, CCS Premium Trust
Neprehliadnite

Prísť o majetok neznamená stratiť z neho benefity. Nadačné fondy majú boháči aj rodinné firmy

Tretia divízia dopravy a logistiky poskytuje prepravné služby a možnosť prenájmu stavebných mechanizmov a vozidiel. Betonáreň v Nitre dopĺňa služby stavebnej výroby. Pod rodinný holding patria aj stavebniny s kúpeľňovým a kuchynským štúdiom, strešným centrom a predajňou náradia.

„Mojím cieľom bolo pokryť celý výrobný reťazec od stavebnín, dopravy, výroby, ľudí až po development. Transformácia do holdingu súvisela hlavne s tým, aby sme vedeli pričleniť náklady, výnosy a zodpovednosť v rámci dcérskych firiem,“ hovorí V. Vikor starší. Okrem centrály v Nitre má stavebná divízia pobočky v Košiciach, Brne a Belehrade.

Profiloví klienti

Kľúčovou zákazkou, ktorá Dynamik Holding posunula do prvej ligy v stavebníctve, bola výstavba haly pre dodávateľa interiérových dielcov pre automobilový priemysel Visteon Interiors Slovakia v nitrianskom priemyselnom parku. Táto referencia jej otvorila ďalšie dvere. Dynamik postavil nový závod španielskej hutníckej firmy SKC foundry v Štúrove, realizoval expanziu Pečivární Sereď a ako jediná slovenská firma bol generálnym dodávateľom výstavby časti závodu Jaguar Land Rover.

„Vo firme máme radi výzvy. Čím je projekt náročnejší, tým je lákavejší. Ideálny projekt je taký, v ktorom si môžeme vyskúšať niečo, čo sme ešte nerobili,“ hovorí Vladimír Vikor mladší, ktorý po otcovi prebral vedenie rodinnej firmy. K náročným zákazkám patrí prestavba výrobného podniku Bekaert Hlohovec za plnej prevádzky alebo výstavba spolu s kompletným riešením vykurovania cez geotermálnu technológiu ako súčasť výskumného a vývojového centra technologického projektu Mühlbauer v Nitre. Pre firmu Magna Electronics postavil Dynamik na Slovensku tri výrobné závody a dnes stavia jeden v Česku.

Náročná bola rekonštrukcia najväčšieho bratislavského obchodného centra Avion, kde Dynamik za plnej prevádzky zbúral a nanovo postavil asi štvrtinu centra. Firma je aktívna aj v rezidenčnom segmente. V štvrti Slnečnice v Bratislave, ktorá získala prestížne ocenenie Stavba roka 2022, postavil Dynamik vyše 1 500 bytov, vo výstavbe pokračuje.

Viac ako 95 percent tržieb firmy pochádza od súkromných investorov. „Nikdy som neinklinoval k štátnej správe. Vedel som, že pri štátnych zákazkách je to zdĺhavejšie a zložitejšie,“ tvrdí V. Vikor starší. Súkromný sektor navyše Dynamik Holding vytrénoval k časovej aj nákladovej efektivite, čo dáva firme možnosť technicky rásť, keďže tlak na ceny je obrovský.

Uplynulé roky neboli v stavebníctve jednoduché. „Som hrdý, že sa nám podarilo negatívne externé vplyvy eliminovať a dokázali sme dodať všetky projekty a popritom vygenerovať aj slušné výsledky,“ hovorí V. Vikor mladší. Kľúčovou bola otvorená komunikácia s partnermi, kde boli schopní prichádzať s novými dohodami o participácii na zvýšených nákladoch, no napríklad aj s alternatívnymi, ekonomicky výhodnými a často aj so zelenými riešeniami.

DYNAMIK - spoločnosť, ktorá sa zaoberá stavebnou výrobou, dopravnými službami, predajom stavebného materiálu, výrobou transportbetónu, investičnou a realitnou činnosťou.
Zdroj: MATEJ KALINA
DYNAMIK - spoločnosť, ktorá sa zaoberá stavebnou výrobou, dopravnými službami, predajom stavebného materiálu, výrobou transportbetónu, investičnou a realitnou činnosťou.

Nástup synov

Synovia Vladimír mladší a Dušan nastúpili do firmy zhruba pred dvadsiatimi rokmi. Kým sa dostali do vedenia, museli si počas desiatich rokov prejsť jednotlivými pozíciami a oddeleniami vo firme. „Chcel som, aby moji synovia začínali úplne odspodu a vlastnými silami si vybudovali pozíciu v podniku. Ak by som z nich rovno spravil šéfov, nemuselo to fungovať,“ hovorí V. Vikor starší.

Riadenie firmy po otcovi prebrali pred vyše desiatimi rokmi jeho syn Vladimír Vikor mladší. Ten sa stal generálnym riaditeľom holdingu, Dušan je šéfom dopravy a logistiky. Rozdelenie kompetencií bolo prirodzené. Dušana od malička zaujímali autá a stavebné stroje. Vladimír zase ovládal cudzie jazyky a chodieval s otcom na stretnutia s investormi. Obaja vyštudovali školy so zameraním na stavebníctvo.

Hoci proces odovzdania riadenia prebehol prirodzene, jeho súčasťou boli aj ťažšie chvíle. „Najťažšie to bolo pre otca. Vybudoval prosperujúcu firmu, ktorú miloval ako svoje ďalšie dieťa. Pre mňa bolo najťažšie uniesť obrovskú dôveru, ktorú som dostal,“ hovorí syn Vladimír. Jeho cieľom je vybudovať slovenskú rodinnú spoločnosť s medzinárodným dosahom, ktorá bude prosperovať generácie.

Dnes má zakladateľ vo firme najmä odborno-poradenskú funkciu, naďalej však zostáva predsedom predstavenstva. Synovia sú členmi predstavenstva. Vo firme vlastní otec majoritný podiel, významné časti pred pár rokmi previedol na synov. Pri každom projekte sa všetci traja snažia nájsť kompromis. Zakladateľ Dynamiku si odovzdaním riadenia firmy vytvoril priestor pre ďalšiu svoju radosť – ako vášnivý poľovník založil pri Žarnovici Zveropark, a tak sa v dôchodkovom veku venuje oblasti cestovného ruchu pre rodiny s deťmi.

Ďalšie dôležité správy

Rodinná firma CornutOK
Neprehliadnite

Rodina z Trenčína vyrába kornútiky pre celé Slovensko. Syn zvýšil počet klientov desaťnásobne