„Posudzovaná koncentrácia značne nenaruší účinnú súťaž na relevantnom trhu, najmä v dôsledku vytvorenia alebo posilnenia dominantného postavenia,“ uvádza PMÚ v tlačovej správe k schváleniu transakcie. Úrad ju posudzoval približne jeden a pol mesiaca. Na stole českého ÚOHS leží od polovice augusta.

HP Tronic je kapitálovo prepojený s Datartom od roku 2014, keď v ňom získal pätinový podiel. Majitelia sa k novej vlastníckej štruktúre po spojení nevyjadrujú. Podľa PMÚ získajú spoločnú kontrolu nad oboma firmami spoločnosť HP Invest (súčasná matka HP Tronic) a GFP Limited registrovaná na Normanských ostrovoch ako generálny partner fondu Genesis Private Equity.

Fond sa podľa PMÚ špecializuje na rastový kapitál, financovanie akvizícií a skupovanie podielov v malých a stredných podnikoch. Drží podiely v spoločnostiach, ktoré podnikajú v oblasti výskumu a vývoja pre farmaceutické firmy, mediálnych službách, reklame a promo aktivitách a v oblasti merchandisingu a mystery shoppingu.

Vstupom fondu Genesis do zoskupenia špecialistov na elektro sa podľa D. Večeru posilní kapitálová štruktúra. Druhým dôvodom, prečo ho s Datartom priberajú do partie, sú jeho bohaté skúsenosti s hľadaním vhodného budúceho investora. Datart v minulosti ovládala francúzska skupina Darty, no vycúvala z neho a vrátila kontrolu nad reťazcom jeho českým zakladateľom.

Slovenským spotrebiteľom sú dôverne známe značky Hej.sk a Datart, ktorý v súčasnosti pod Tatrami prevádzkuje trinásť predajní. Naposledy otvoril kamenný obchod v bratislavskom nákupnom centre Eurovea. Plánuje ďalšiu expanziu, o týždeň napríklad štartuje predajňa v Trenčíne. Okrem fyzických obchodov prevádzkuje Datart na slovenskom trhu aj vlastný e-shop.

Vo finančnom roku uzavretom na konci apríla Datart zvýšil čistý obrat medziročne o päť percent na 5,8 miliardy českých korún (224 miliónov eur). Reťazec je ziskový tretí rok po sebe. Prevádzkový zisk vlani mierne znížil na 43 miliónov korún (1,7 milióna eur).

Obrat spoločnosti HP Tronic, ktorá je tiež majiteľom spoločnosti ETA, sa vlani zvýšil na 9,1 miliardy korún (351 miliónov eur). Pre porovnanie, najväčší český internetový predajca Alza.cz vlani zvýšil tržby o 22 percent na rekordných 17,4 miliardy korún (671 miliónov eur).