Gastropodniky počas lockdownu aj napriek zákazu ilegálne obslúžili niekoľko desiatok zákazníkov. Kvôli anonymným podnetom na regionálne úrady verejného zdravotníctva prichádzali majiteľom prevádzok spočiatku upozornenia, a následne oznámenia o začatí správneho konania. Hrozí im zrušenie živností. Podnikatelia sa bránia a hľadajú právne skratky. Pravidlá pre jeden z pandémiou najohrozenejších sektorov sú jednoznačné. Do 3. januára 2022 museli fungovať len ako výdajné okienka alebo donáška jedla a nápojov.

Popri otvorených maloobchodných prevádzkach, fitnescentrách či kozmetických salónoch a kaderníctvach sa mohlo zdať predstaviteľom Horeca segmentu nefér, že otvárajú ako poslední. Napokon, horšie sú na tom už asi len školy, tie ale finančne odškodňovať netreba.

Radšej vôbec ako obmedzene

„Nechceme rozlišovať zákazníkov na základe zaočkovanosti,“ bránili sa viackrát vo svojich vyjadreniach majitelia reštaurácií a v zárodkoch platnosti prísnejších opatrení aj fitnescentier. Niektorí sa preto rozhodli, že radšej zatvoria úplne a využijú len donášku, respektíve výdajné okienko. Po niekoľkých podnetoch na regionálne úrady verejného zdravotníctva sa však ukázalo, že až tak úplne zatvorené interiéry nemali. Hygiena po návšteve zistila, že v podniku sa nachádzajú zákazníci, využívajú obsluhu a konzumujú jedlá a nápoje. Tak sa dialo aj v prípade trnavského bistra Hollywood Burger, ktoré sídli na Štefánikovej ulici a figuruje pod obchodným názvom Qelex, s.r.o. „Voči tejto spoločnosti boli začaté dve správne konania vo veci uloženia pokuty,“ vysvetľuje Tomáš Hauko, regionálny hygienik trnavského RÚVZ. Prvé má súvis s nedodržiavaním protipandemických opatrení.

Ak ide o porušenie povinností zo strany prevádzkovateľa, nie sú začaté správne konania voči zákazníkom, ale voči prevádzkovateľovi,“
Tomáš Hauko, regionálny hygienik RÚVZ SR, Trnava

Zamestnanci nemali prekryté horné dýchacie cesty a nezabezpečovali kontrolu dokladov zákazníkov podľa stanoveného aktuálne platného režimu vstupu, nerešpektovali  režim OTP, neskôr O/P. T. Hauko hovorí, že voči rozhodnutiu o uložení pokuty v sume tisíc eur sa prevádzkovateľ odvolal a tak bola postúpená v odvolacom konaní na nadriadený ÚVZ SR v Bratislave.

Druhé začaté správne konanie súvisí s nedodržaním uloženého opatrenia na mieste, a to uzavretia prevádzky na dobu 30 dní. Prevádzku Hollywood burger uzavrel hygienik z dôvodu opakovaného zistenia nedodržiavania platných protiepidemických opatrení, rovnako ako pri prvej pokute.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa