K svojim dvom starším hydinárskym závodom v Kežmarku a Košiciach chce pristaviť úplne nový závod, ktorý ročne dodá na trh až 52-tisíc ton hydiny. Teda celú tretinu celoslovenskej spotreby hydiny.

„Celý projekt nového spracovateľského závodu aj s modernizáciou našich tunajších fariem na výkrm kurčiat nás bude stáť až okolo 30 miliónov eur. No pôjdeme do neho, až keď sa nám na to podarí získať aj spoluinvestorov. Zatiaľ s nimi len rokujem,“ hovorí P. Konkoľ s tým, že v kontakte je hlavne s investormi z cudziny.

Z Poľska domov

On sám je pritom na širšie informácie o novom projekte skúpy. No o tom, že chystá výrazné posilnenie svojej hydinárskej flotily, sa TREND dozvedel z projektu výstavby daného nového závodu, ktorý už zverejnili slovenské úrady, od ktorých na to potrebuje hydinár povolenie.

V projekte sa uvádza, že nový závod má zamestnať zhruba 200 ľudí a vyrásť má v blízkosti Kežmarku - v susedstve terajších starších hydinární P. Konkoľa, ktoré pôsobia na trhu pod názvom Podtatranská hydina. Hydinár však pre TREND dodáva, že Kežmarok ešte nemusí byť pre nový závod konečnou destináciou. Možno na jeho výstavbu využije aj svoj areál v blízkosti Zvolena. Dôvodom je lacnejšie zásobovanie západného Slovenska.

P. Konkoľ vysvetľuje, že vďaka novému závodu už nebude musieť pokračovať vo vývoze časti svojej živej hydiny, ktorú si chová na vlastných tunajších farmách, do Poľska. Dnes totiž všetku svoju slovenskú hydinu nestíha spracovávať v dvoch tunajších prevádzkach v Kežmarku i Košiciach, a preto časť z nej vozí na ďalšie spracovanie aj k severnému susedovi.

Nový závod, vďaka ktorému odpadnú náklady na prevoz hydiny do Poľska, zvýši jeho domáce spracovateľské kapacity výrazne. Jeho terajšie slovenské hydinárne totiž dodajú na trh ročne zhruba 36-tisíc ton. Nový závod bude vedieť dodať ešte o vyše 15-tisíc ton viac.

Navyše bude aj modernejší a efektívnejší. Za hodinu bude schopný prijať až deväťtisíc kurčiat. „Závod bude vybavený aj najmodernejšími spracovateľskými technológiami, ktoré zatiaľ v slovenskom hydinárstve vôbec zavedené nie sú,“ uvádza projekt predložený povoľovacím úradom.

Hydinár tiež naznačuje, že po otvorení nového závodu nemusí prísť k uzavretiu jeho dvoch starších prevádzok v Kežmarku a v Košiciach. „Všetky závody môžu bežať popri sebe,“ hovorí.

Pod bývalou firmou Penty

Z projektu tiež vyplýva, že hydinár chce nové hydinárne postaviť pod strechou firmy, ktorá v minulosti patrila veľkej domácej investičnej skupine Penta.

Nové plánované hydinárne zastrešil totiž svojou firmou Domäsko, ktorá vznikla na základoch bývalej siete mäsiarskych predajní Mecom Trade. Tá kedysi patrila veľkého mäsokombinátu Penty Mecom.

Práve P. Konkoľ tuto sieť predajní od Penty pred vyše dvoma rokmi kúpil a dnes s ňou pokračuje ďalej. Pod novým názvom Domäsko má táto sieť hlavne na východnom a strednom Slovensku takmer stovku obchodov. Predvlani predajne Domäska utŕžili dohromady 25 miliónov eur.