Tradícia odovzdania rodinného podnikania sa na Slovensku a v Česku ešte len buduje. Práve teraz sa totiž majitelia mnohých rodinných firiem založených v 90. rokov dostávajú do dôchodkového veku a začínajú uvažovať, komu biznis odovzdajú. Partneri advokátskej kancelárie Havel & Partners Štěpán Štarha a David Neveselý hovoria pre TREND o tom, ako rodinnú firmu čo najlepšie pripraviť na generačnú výmenu, ako by tomu mohla pomôcť zmena legislatívy, ale aj o možných trecích plochách v rodinnom biznise.

Nielen v Európe platí, že prechod na druhú generáciu sa podarí len 35 percentám rodinných firiem. Čo sú najčastejšie príčiny toho, že generačný presun zlyhá?

Štěpán Štarha: Ide o komplexný súbor faktorov. Medzi základné patrí nedostatočná príprava kľúčových osôb, a to ako zakladateľa, tak aj nástupníka, nedôsledné nastavenie pravidiel a plánu odovzdania a rozdielne pohľady na budúcnosť podnikania. Ďalšími faktormi bývajú aj nedostatočná komunikácia a vypočutie detí, či vôbec spoločnosť chcú prebrať, ale aj riziko rozdrobenie majetku a vstupu tretích osôb. Karty dokáže zamiešať aj podnikateľské či právne prostredie.

Spomínate podnikateľské prostredie. Ako je na generačný prechod pripravené to slovenské?

David Neveselý: Na Slovensku a v Česku sa tradícia odovzdania rodinného podnikania len buduje. Na začiatku 90. rokov neexistovalo mnohogeneračné podnikanie a preto chýba dostatok príkladov zvládnutých odovzdaní firiem druhej generácii. Väčšinu rodinných firiem stále vedú zakladatelia, ktorí sa dostávajú do veku, keď začínajú uvažovať, čo s firmou ďalej. Vďaka tomu sa táto téma konečne začína rozvíjať.

Spoluzakladateľ Googlu Larry Page
Neprehliadnite

Povedali by ste šéfovi, aby vás „nezavaľoval sračkami“? Manažérka Googlu zažila vo firme kadečo

Š. Š.: Vzhľadom na limity slovenskej právnej úpravy rodinné firmy pri generačnej výmene čelia aj podstatným právnym výzvam a problémom – komplikovanosti odovzdania majetku, obmedzeným nástrojom spravodlivej distribúcie majetku v rámci rodiny či chýbajúcej ochrane majetku pred rodinnými búrkami.

Efektívnu ochranu rodinného majetku, napríklad pred rozdrobením, umožňuje rodinný fond v podobe nadačného fondu. Pre ktoré prípady sa hodí najviac?

D. N.: Súkromné nadačné fondy zriaďované podľa českého práva sú moderné a efektívne nástroje, ktoré bežne využívajú aj Slováci pri usporiadaní držby a správy majetku. Sú alternatívou klasických dedičských inštitútov. Zakladateľovi umožňujú vložiť majetok do fondu na vopred definovaný účel. Tento majetok sa následne spravuje a poskytuje určeným osobám podľa pravidiel, ktoré zakladateľ presne stanoví.

Alternatívou riešenia je aj štandardné dedičské právo. To však nemyslí na všetky možnosti. V čom je zastarané a aké zmeny by mu pomohli?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa