Európa hľadá nové možnosti, ako čo najviac využívať na prepravu už existujúce vozidlá a nepridávať na ulice nové. Prenájom áut od iných ľudí si získaval dôveru a budoval reputáciu len postupne.

Pod vplyvom ekonomického vývoja a stúpajúcich cien áut je argumentov, prečo by mal carsharing v ďalších rokoch uspieť, oveľa viac. TREND má k dispozícii najnovšie dáta za ostatný polrok na trhu carsharingu a dáta spoločnosti HoppyGo, ktorá už viac než rok funguje aj na Slovensku.

Tie naznačujú trend návratu ľudí k takzvaným rentalovým službám (služby prenájmu). Podľa nich bol v júni dopyt po vozidlách na letnú dovolenku o 40 percent vyšší ako v minulom roku.

Ľudia chcú kratšie dovolenky

Oproti minulému roku, kedy mnoho vodičov plánovanie dovolenky riešilo na poslednú chvíľu, alebo ju pre pretrvávajúcu pandémiu vynechalo, ich na cesty tento rok vrátil trend cielenejšieho plánovania.

Dokazuje to výrazne vyšší záujem o predrezervácie a využívanie carsharingových služieb už počas tohtoročnej jari. Na letnú dovolenku sú aj preto dnes v strednej Európe rezervované tisícky vozidiel. Potvrdzuje to i platforma HoppyGo, ktorá je na Slovensku aktívna od minulého roka.

Z jej údajov vyplýva, že nový trend potiahol záujem majiteľov vozidiel o prenájom svojich tátošov. Z aktuálne rezervovaných si zarobia takmer 12-tisíc eur. Podľa zverejnených dát HoppyGo majiteľom na Slovensku doteraz vyplatilo 47-tisíc eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa