Roman je štyridsaťročný Slovák, ktorý pôsobí v Nemecku v strednom manažmente už vyše desať rokov. Keď sa pred niekoľkými týždňami rozhodol zmeniť prácu, nový zamestnávateľ z oblasti poradenstva mu ponúkol nástupný bonus 15-tisíc eur. Roman sa rozhodol pokračovať vo vyjednávaní, nakoľko vedel, že by mohol získať aj viac. Výsledkom bolo, že mu spoločnosť prihodila aj zamestnanecké akcie.

V amerických firmách sa bonus pre manažérov podľa The Guardianu môže pohybovať od 10-tisíc do 50-tisíc dolárov. Tento finančný benefit sa z levelu top executives už postupne posunul aj na nižšie pozície.

„V západnej Európe sa nástupný bonus využíva už dávno. Častý býva pri konzultačných firmách, ktoré si takto lákajú špičkových manažéroch, expertov s unikátnym know-how alebo mladé talenty z prestížnych škôl,“ hovorí odborníčka na ľudské zdroje Anna Hudáková.

Portál Profesia v roku 2020 evidoval 576 inzerátov s nástupným bonusom, čo tvorilo len 0,3 percenta z ich celkového počtu. V minulom roku už išlo o 2 363 ponúk, čo predstavovalo 0,82 percenta inzerátov. Prvý kvartál tohto roku je oproti vlaňajšku zatiaľ lepší o štyri stotiny percentuálneho bodu.

Záležitosť pre špecialistov

Nástupné bonusy sa postupne udomácňujú aj na Slovensku, a to najmä v dôsledku konkurenčného tlaku medzi firmami. „Hlavným dôvodom je nedostatok kvalitných ľudí. Aktuálne trh práce prekračuje vo voľných pracovných miestach historické maximá a preto zamestnávatelia skúšajú rôzne motivačné prvky,“ vysvetľuje generálna riaditeľa portálu profesia Ivana Molnárová.

Firmy sa bonusmi snažia získať skôr špecializovaných zamestnancov či obsadiť nižšie pozície vo výrobe než riadiacich pracovníkov. Manažérov je dosť, zato kvalitných špecialistov alebo manuálnych pracovníkov je v niektorých odvetviach extrémny nedostatok. Podľa prieskumov Profesie je práve mzda stále najčastejším dôvodom odchodu zo zamestnania.

Ivana Molnárová
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Ivana Molnárová

„Aktuálne vidíme nástupné bonusy napríklad v automobilovom priemysle, stavebníctve či doprave,“ hovorí I. Molnárová. Tento druh benefitu okrem nich majú aj logistické centrá, obchodné reťazce a vo veľkej miere sektor informačných technológií.

Napríklad výrobca svetelnej techniky a elektroniky pre automotive Hella ponúka montážnemu pracovníkovi nástupný bonus 1 000 eur, z ktorého polovicu mu chce vyplatiť po skúšobnej dobe a ďalšiu tri mesiace po tom. Kandidátovi do závodu v Bánovciach nad Bebravou výrobca ponúka hrubú mzdu vrátane prémií medzi 777 a 907 eur plus príplatky a 13. a 14. plat.

O čosi štedrejšia je s nástupným bonusom štátna Železničná spoločnosť Slovensko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa